RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy rozbili armię znaną z wojen w Czeczenii. „Wszystkich po prostu pozabijali”

Ukraińskie siły rozbiły rosyjską 58. armię (fot.  Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Ukraińskie siły rozbiły rosyjską 58. armię (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rosyjska 58. armia, należąca do Południowego Okręgu Wojskowego, została niemal całkowicie rozbita przez siły ukraińskie; w niektórych kompaniach nie przeżyła ani jedna osoba – relacjonował rosyjski żołnierz w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej we wtorek na Telegramie.

SBU ujawnia rozmowę rosyjskiego żołnierza. „Użyłem ostrza jak Frodo Baggins”

Ukraińskie służby specjalne przechwyciły rozmowę rosyjskiego żołnierza. Mężczyzna opowiadał żonie lub matce, w jaki sposób zamordował Ukraińca....

zobacz więcej

„Z 58. armii, uchodzącej za najcięższą (najlepiej uzbrojoną – przyp. red.) w Południowym Okręgu Wojskowym, nie zostało dosłownie nic. W kompanii Walery Bakina nikt nie przeżył. Nikt! Wszystkich po prostu pozabijali, całą kompanię. Są też u nas (w 58. armii – przyp. red.) kompanie, w których pozostało trzech lub czterech żywych ludzi” – relacjonował rosyjski wojskowy podczas rozmowy z żoną

Jak podkreśliła SBU, w 2018 roku 58. armia została wyposażona w najnowsze dostępne w Rosji uzbrojenie i sprzęt wojskowy.

We wtorek w godzinach porannych ukraiński sztab generalny poinformował, że wojska najeźdźcy straciły już podczas inwazji (rozpoczętej 24 lutego – przyp. red.) 29 350 żołnierzy, a także m.in. 1302 czołgi i 205 samolotów.58. armia ogólnowojskowa została utworzona w 1941 roku, podczas II wojny światowej. Formacja, stacjonująca na co dzień we Władykaukazie w Osetii Północnej, brała też udział m.in. w pierwszej i drugiej wojnie czeczeńskiej, a także agresji Rosji na Gruzję w 2008 roku. 

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej