RAPORT

Wojna na Ukrainie

Order Orła Białego dla byłej prezydent Chorwacji [WIDEO]

Prezydent Andrzej Duda odznaczył byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Orderem Orła Białego (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Prezydent Andrzej Duda odznaczył byłą prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović Orderem Orła Białego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Uroczystość odbyła się w Domu Trójmorza w Davos, gdzie trwa Światowe Forum Ekonomiczne. – Wręczamy ten order w Polsce za najważniejsze, absolutnie wybitne zasługi dla naszego kraju - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Premier Morawiecki: Polska gospodarka liderem postpandemicznego wzrostu w UE

Po pandemii Światowe Forum Ekonomiczne wraca do życia, podobnie jak polska gospodarka, która jest liderem postpandemicznego wzrostu w UE –...

zobacz więcej

Order Orła Białego to odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami - powiedział prezydent Andrzej Duda, który we wtorek w Davos odznaczył Orderem Orła Białego b. prezydent Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović.

Grabar-Kitarović została odznaczona w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej dla rozwijania polsko-chorwackiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za duże zasługi cywilne i wojskowe dla kraju.

Tak potoczyły się losy historii, że kiedy Polska była okupowana, albo nie była w pełni wolna, ci którzy Polskę okupowali, albo ci, którzy ją w jakimś stopniu niewolili, rezygnowali z nadawania tego odznaczenia - przypomniał prezydent Duda.

Jak dodał, można więc powiedzieć, że Order Orła Białego to odznaczenie absolutnie wolnej Polski, tej prawdziwej, tej która ma wielkie ambicje, chce się rozwijać i chce współżyć dobrze z innymi krajami. Wręczamy ten order w Polsce za najważniejsze, absolutnie wybitne zasługi dla naszego kraju - podkreślił prezydent Duda.

W 2015 roku ówczesna prezydent Chorwacji była obok prezydenta Dudy współautorem powołania Inicjatywy Trójmorza. Zrzesza ona 12 państw obszaru między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Celem sojuszu jest wspólne działanie na arenie międzynarodowej w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, zacieśnienia więzi handlowych i poprawy infrastruktury transportowej między Północą a Południem Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej