RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki dla BBC o nowym narzędziu szantażu w rękach Putina

Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (fot. KPRM)
Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (fot. KPRM)

Rosyjski premier Władimir Putin uczynił z ukraińskiej żywności narzędzie szantażu wobec reszty świata – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki w udzielonym w Davos wywiadzie dla BBC. Dodał, że przypomina to „to, co Stalin zrobił w 1933 roku”. Przestrzegał jednocześnie, że ewentualna wojna handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską z powodu protokołu północnoirlandzkiego będzie cieszyła jedynie Rosję.

Morawiecki: Dziś w Davos znajduje się sumienie świata

Dom rosyjski zmienił się w dom rosyjskich zbrodni wojennych. Można tu zobaczyć skutki polityki Putina i to, czego codziennie dopuszczają się na...

zobacz więcej

Mówiąc o możliwości wojny handlowej między Wielką Brytanią a UE, Morawiecki powiedział, że byłaby to sytuacja, w której obie strony byłyby przegrane.

Przypomnijmy – na Wyspach oprócz statusu Irlandii Północnej, ważnym punktem spornym jest ostatnio protokół północnoirlandzki, na mocy którego pozostała ona po brexicie w jednolitym unijnym rynku w zakresie obrotu towarami, ale jak się okazało w praktyce, mocno utrudnił handel między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa. Wszystkie partie unionistyczne domagają się, by brytyjski rząd go wypowiedział.

Morawiecki stara się uspokoić napięcia między Londynem i Paryżem


– Tylko Putin i nasi wrogowie będą zadowoleni z kolejnego braku porozumienia między tak bliskimi partnerami jak Wielka Brytania i Unia Europejska – powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że między Brukselą a Londynem jest miejsce na kompromis, a on sam stara się „uspokoić sytuację między Francją a Wielką Brytanią tak bardzo, jak to tylko możliwe”.

Na pytanie, co się stanie, jeśli Wielka Brytania jednostronnie zerwie umowę w związku z brakiem porozumienia w sprawie protokołu północnoirlandzkiego, Mateusz Morawiecki odparł: „Zwłaszcza w obecnych okolicznościach, kiedy mamy do czynienia z tak brutalną inwazją, powinno to być sygnałem ostrzegawczym dla tych, którzy chcą się nie zgadzać w jakiejkolwiek sprawie. Zjednoczeni jesteśmy silni. Podzieleni jesteśmy bardzo słabi”.

Embargo na ropę z Rosji


Wskazywał, że w najbliższych dniach lub tygodniach spodziewa się uzgodnienia przez Unię Europejską embarga na zakup rosyjskiej ropy – z pewnymi wyjątkami dla Czech, Słowacji, Węgier i Austrii. W przeprowadzonej podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rozmowie szef polskiego rządu wezwał również do zamknięcia jeszcze w tym roku pierwszej nitki gazociągu Nord Stream, biegnącego z Rosji do Niemiec.

Putin w tarapatach, ale nadal groźny


Morawiecki powiedział, że „Rosja znajduje się pod rzeczywistą presją” z powodu wprowadzonych sankcji, ale ich skutki będą odczuwalne w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jak mówił, prezydent Rosji Władimir Putin liczył na to, że rosnące ceny energii i żywności zmniejszą poparcie Zachodu dla Ukrainy, zatem politycy muszą wyjaśnić opinii publicznej, jakie są konsekwencje wojny i złagodzić jej wpływ na ceny.

Wskazał, że jest to „część strategii (Putina)”, która ma na celu także „wywołanie efektu lawinowego w Afryce Północnej i ogromnych fal migracyjnych” z powodu braków żywności.

Zobacz także: „Pamiętamy...”. Mocne słowa szefa polskiej dyplomacji w Berlinie [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej