RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy zestrzelili Su-27 pilotowany przez rosyjskiego generała. Co właściwie tam robił?

Generał Kanamat Botaszew (fot. Telegram)
Generał Kanamat Botaszew (fot. Telegram)

Na Ukrainiew zginął rosyjski generał major rezerwy Kanamat Botaszew, którego samolot zestrzeliły w niedzielę ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej – podał we wtorek portal BBC News. To najwyższy rangą pilot wojskowy, który zginął na tej wojnie. Spekuluje się, że mógł pracować dla związanej z Kremlem „grupy Wagnera”.

Zełenski mówi o „planie B” w przypadku jego zabójstwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że parlamentarno-prezydencki systemem rządów w jego kraju daje różne możliwości w przypadku...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

BBC zastrzega, że nie uzyskała dotąd potwierdzenia śmierci Botaszewa od resortu obrony Rosji. Jednak informację o śmierci wojskowego potwierdziło trzech jego dawnych podwładnych, którzy utrzymywali z nim kontakty po zakończeniu służby.

Samolot zestrzelony nad Popasną


Według tych doniesień 63-letni Botaszew zginął w samolocie szturmowym Su-25, zestrzelonym w niedzielę w rejonie Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. „Udział w walkach oficera tak wysokiej rangi może świadczyć o tym, na ile trudne zadania Moskwa stawia przed pilotami wojskowymi, jak i o braku wysoko wykwalifikowanych specjalistów” – ocenia BBC.

Nie jest jasne, jak 63-letni generał rezerwy znalazł się za sterami samolotu bojowego nad Ukrainą. Jego byli podwładni przypuszczają, że „nie mógł stać z boku”.

„Grupa Wagnera” rekrutuje do walk na Ukrainie


Według BBC na Ukrainie zginęło dotąd co najmniej dziewięciu rosyjskich wojskowych rezerwy w wieku powyżej 50 lat.

„Rosyjskie komendy wojskowe i prywatna firma wojskowa »Wagner« od początku marca prowadzą aktywną kampanię werbunku ludzi do wysłania na Ukrainę” – wskazuje BBC. Z informacji pochodzących z otwartych źródeł wynika, że na Ukrainie zginęło dotąd co najmniej 31 rosyjskich pilotów wojskowych, co oznacza dotkliwe straty, a realne dane mogą być wyższe – ocenia BBC.

Kim był generał Kanamat Botaszew?


Gen. Botaszew, pochodzący z Karaczajo-Czerkiesji na Kaukazie Północnym, dowodził pułkiem lotniczym bazy w Woroneżu. Jego karierę w armii zrujnował incydent z 2012 roku, gdy rozbił myśliwiec Su-27. Niezależna „Nowaja Gazieta” podała wówczas, że generał poprosił kolegę, by pozwolił mu pilotować tę maszynę. Za sterami Botaszew nie poradził sobie z wykonaniem figury akrobacji lotniczej. W trakcie procesu okazało się, że rok wcześniej Botaszew pilotował inną maszynę, do której nie miał uprawnień – samolot myśliwsko-bombowy Su-34. Zobacz także: Okręty w ruinie. Rosyjscy marynarze odmawiają misji bojowych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej