RAPORT

Wojna na Ukrainie

Unia zawiesza cła na ukraińskie towary. Na jakie konkretnie?

Zawieszenie ceł ma na celu poprawę sytuacji gospodarczej Ukrainy (fot.  Omar Marques/Getty Images)
Zawieszenie ceł ma na celu poprawę sytuacji gospodarczej Ukrainy (fot. Omar Marques/Getty Images)

Unia Europejska przyjęła dziś rozporządzenie pozwalające na czasową liberalizację handlu i inne ustępstwa handlowe w odniesieniu do niektórych produktów ukraińskich. Oznacza to, że przez rok na cały ukraiński eksport do UE nie będą nakładane cła importowe.

Rosja kradnie i blokuje miliony ton zboża. Wielu krajom grozi głód

Rosja blokuje nasze porty i dlatego wywóz 22 mln ton zboża jest obecnie niemożliwy – powiedział w sobotę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr...

zobacz więcej

Decyzja będzie obowiązywać przez okres jednego roku. Zawieszone zostaną wszystkie te taryfy celne, które nie zostały jeszcze zliberalizowane. Zawieszenie obejmuje w szczególności: produkty przemysłowe podlegające zniesieniu cła do końca 2022 r., owoce i warzywa oraz produkty rolne i przetworzone produkty rolne objęte kontyngentami taryfowymi.

Komisja Europejska złożyła wniosek w sprawie tymczasowej liberalizacji handlu w ramach Układu Stowarzyszeniowego między Unią Europejską a Ukrainą.

Rozporządzenie zostało przyjęte zarówno przez Parlament Europejski, jak i Radę. Wejdzie w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Agresja Rosji przeciwko Ukrainie wywarła niszczący wpływ na zdolności produkcyjne tego kraju, infrastrukturę transportową i dostęp do Morza Czarnego, a także jego zdolność do handlu z resztą świata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej