RAPORT

Wojna na Ukrainie

To pewne. Pierwszy przypadek małpiej ospy w Czechach

Madia w Czechach informują o pierwszym przypadku małpiej ospy (fot. Shutterstock/monkeypox, zdjęcie ilustracyjne)
Madia w Czechach informują o pierwszym przypadku małpiej ospy (fot. Shutterstock/monkeypox, zdjęcie ilustracyjne)

W Republice Czeskiej potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy - poinformował we wtorek portal Seznam Zpravy. Ekspert powiedział portalowi, że pojawienie się wirusa potwierdził Państwowy Instytut Zdrowia (SZU).

GIS wycofuje mozzarellę ze sklepów. Wykryto bakterie

Ze względu na wykrycie obecności bakterii Listeria monocytogenes została wycofana jedna partia sera Mozzarella w plastrach – podał w poniedziałek...

zobacz więcej

Portal powołał się na przedstawiciela Czeskiego Towarzystwa Medycznego im. Jana Ewangelisty Purkyniego Pavla Dlouhego. Według niego chory znajduje się w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze.

Agencja CTK napisała, że SZU sprawdzał już jeden przypadek podejrzenia pojawienia się wirusa małpiej ospy. Badania nie potwierdziły wystąpienia tej rzadkiej choroby, która przypomina ospę wietrzną u ludzi, ale zwykle z łagodniejszymi objawami. Eksperci twierdzą, że transmisja wymaga długotrwałego i bliskiego kontaktu.

Rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia Ondrzej Jakob powiedział agencji CTK, że nie ma danych o ochronie przed małpią ospą dzięki szczepieniom przeciwko ospie wietrznej. Eksperci twierdzą jednak, że podobieństwo wirusa sprawia, że ochrona powinna być skuteczna. Według przewodniczącego Czeskiego Towarzystwa Wakcynologicznego Romana Chlibka w Czechach nie ma już odporności przeciwko wirusowi, ponieważ szczepienia zakończono przed 1980 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej