RAPORT

Wojna na Ukrainie

Turcja opuści NATO? Sojusznik Erdogana zabrał głos

Od lewej: Devlet Bahceli i premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot.  Turkish Presidency / Murat Cetinmuhurdar / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)
Od lewej: Devlet Bahceli i premier Turcji Recep Tayyip Erdogan (fot. Turkish Presidency / Murat Cetinmuhurdar / Handout/Anadolu Agency/Getty Images)

Jeśli obawy dotyczące bezpieczeństwa Turcji nie zostaną rozwiane, alternatywą mogłoby być wyjście z NATO – uważa Devlet Bahceli, lider wspierającej rząd Recepa Tayyipa Erdogana Partii Narodowego Działania (MHP). Polityk we wtorek odniósł się w ten sposób do decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO oraz związanych z tym protestów tureckich władz.

Tusk manipuluje ws. Szwecji i Finlandii w NATO [WIDEO]

Donald Tusk podczas wystąpienia na Uniwersytecie Zielonogórskim, mówiąc o agresji Rosji na Ukrainę wskazywał, że przystąpienie Szwecji i Finlandii...

zobacz więcej

– Turcja nie została pozbawiona wyboru. Nawet wyjście z NATO powinno być opcją, którą weźmiemy pod uwagę, jeśli nasze obawy nie zostaną rozwiązane – zaznaczył Bahceli, cytowany przez turecki dziennik „Milliyet”. – Nie istniejemy dzięki NATO, dlatego też nie znikniemy bez członkostwa w sojuszu – dodał.

Turcja zdolna opuścić NATO? Oskarża Szwecję i Finlandię


Lider nacjonalistycznej MHP powiedział również, że „jeśli tureckie argumenty nie zostaną potraktowane poważnie, będzie to oznaczać brak szacunku NATO dla jednego ze swoich członków”.

Tureckie władze zarzucają Szwecji i Finlandii współpracę i wspieranie postrzeganych przez Ankarę jako terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) – oddziałów syryjskich Kurdów. Turcja domaga się również zniesienia embarga na eksport broni do Turcji, które część państw – w tym Szwecja, Finlandia czy Niemcy – nałożyły na kraj w związku z rozpoczętą w 2019 roku interwencją militarną w północnej Syrii. Kierowane przez Bahcelego MHP wspiera mniejszościowy rząd prezydenta Erdogana. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku MHP wystartowała w koalicji z rządzącą obecnie Partią Sprawiedliwości i Rozwoju, której liderem jest Erdogan.

Zobacz także: Co z akcesją Finlandii i Szwecji? Z prezydentem Turcji rozmawiał brytyjski premier

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej