RAPORT

Wojna na Ukrainie

Policja w Nikaragui grozi osobom duchownym śmiercią

Prześladowania Kościoła w Nikaragui(fot. Shutterstock/cosminbuse)
Prześladowania Kościoła w Nikaragui(fot. Shutterstock/cosminbuse)

Reżim rządzącego nieprzerwanie od 16 lat w Nikaragui Daniela Ortegi nie przestaje walczyć z Kościołem. Po wydaleniu z kraju kilka tygodni temu nuncjusza apostolskiego władze zamknęły należącą do Konferencji Episkopatu stację telewizyjną „Canal 51”. Ponadto miejscowa policja wysyła groźby pod adresem wielu biskupów i księży, nie kryjąc planów zabicia ich – pisze Katolicka Agencja Informacyjna.

Dramat Kościoła w Nikaragui. Duchowni cierpią z powodu prześladowań

Do wspólnej modlitwy w intencji pogrążonej w chaosie Nikaragui wezwała Rada Biskupów Ameryki Łacińskiej (CELAM). Prezydent Nikaragui Daniel Ortega...

zobacz więcej

Od wielu lat Kościół w Nikaragui doświadcza skutków przybierającej na sile kampanii rządowej dążącej do zastraszenia go, uciszenia i całkowitego zlikwidowania.

Należy obecnie do najbardziej prześladowanych wspólnot katolickich na świecie. Biskup Silvo Baez kilka lat temu musiał uciekać z kraju.

Bp Rolando Alvarez z Matagalpy w proteście przeciwko represjom antyreligijnym i śledzeniu każdego jego ruchu przez policję, podjął w ostatnich dniach bezterminowy strajk głodowy. Jest on surowym krytykiem sandinistowskiego rządu prezydenta Daniela Ortegi, który aresztował dziesiątki opozycyjnych polityków, i domaga się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.

Hierarcha zapowiedział, że będzie kontynuował strajk głodowy, dopóki policja, która powiedziała mu, że wykonuje tylko rozkazy, nie zobowiąże się do uszanowania prywatności jego rodziny i nie wycofa się z działań skierowanych przeciwko niemu.

Atak na Kościół zamiast programu

zobacz więcej

Pozostała tylko modlitwa


W obliczu trudnej sytuacji w kraju arcybiskup Managui, kard. Leopoldo Brenes zachęcał w ostatnich dniach do stworzenia "armii modlitwy", która podejmie odmawianie różańca – pisze KAI.

Metropolita stołecznej archidiecezji zaznaczył, że Kościół jest nauczycielem dialogu, pojednania i przebaczenia. Przypomniał, że właściwą drogą rozwiązywania problemów jest rozmowa oraz słuchanie drugiego człowieka.

Podkreślił również znaczenie rodziny jako szkoły dialogu i pokoju. Przypomniał także, że Kościół nie jest wrogiem rządu i będzie modlił się za niego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej