RAPORT

Wojna na Ukrainie

Decyzja prokuratury ws. śmierci pisarki fantasy Mai Lidii Kossakowskiej

Maja Lidia Kossakowska (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Maja Lidia Kossakowska (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Prokuratura zleciła sekcję zwłok pisarki fantasy Mai Lidii Kossakowskiej – poinformowała Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie Katarzyna Skrzeczkowska. Pisarka zginęła w pożarze domu. Kiedy budynek zapalił się, spała w pokoju na piętrze.

Tragiczny pożar domu pod Warszawą. Nie żyje pierwsza dama polskiej fantastyki

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do pożaru domu letniskowego w Starych Załubicach (w gminie Radzymin). W płomieniach zginęła Maja Lidia...

zobacz więcej

– Prokuratura zleciła sekcję zwłok Mai Lidii Kossakowskiej – powiedziała Skrzeczkowska. Zwęglone ciało pisarki znaleźli strażacy po ugaszeniu pożaru domu letniskowego przy ulicy Mazowieckiej w Starych Załubicach (gmina Radzymin).

Strażacy zostali wezwani do płonącego budynku w nocy z niedzieli na poniedziałek ok. 2.30. Mężczyzna, który znajdował się na posesji, powiedział strażakom, że w środku jest jego żona.

Co zeznał mąż pisarki


– Niestety z uwagi na sytuację pożarową nie dało się jej ewakuować. Po stłumieniu płomieni strażacy znaleźli zwęglone ciało na pogorzelisku – powiedział zastępca oficera prasowego Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie st. kpt. Sławomir Balcerak.

Według informacji ze śledztwa, do których dotarła PAP, mąż Mai Lidii Kossakowskiej zeznał, że kiedy nocą wyszedł z budynku, jego żona spała w pokoju na piętrze. Po chwili zauważył wydobywający się z domu dym i płomienie. Twierdził, że chciał ratować małżonkę, lecz płomienie i zadymienie były tak duże, że uniemożliwiły mu wejście do środka.

Śledztwo ws. spowodowania pożaru


Dom był konstrukcji drewnianej. Znajdował się w nim kominek. Po pożarze na miejscu oględziny przeprowadził biegły z zakresu pożarnictwa. Jego opinia zostanie wykorzystana w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Wołominie. Dochodzenie jest prowadzone w sprawie, z art. 163 dotyczącego spowodowania pożaru w wyniku, którego zostało sprowadzone zagrożenie zdrowia, życia.

Prokuratura poszukuje świadków zdarzenia.

Maja Lidia Kossakowska była znakomitą pisarką fantasy, dwukrotną laureatką Nagrody Zajdla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej