Pamiętamy, że to w imię dobrych stosunków z Rosją Niemcy zablokowały rozszerzenie NATO o Ukrainę i Gruzję. Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj Niemcy powinny podjąć się wiodącej roli w budowie systemu bezpieczeństwa i obrony pokoju w Europie, który uwzględnia Ukrainę, ale jest skierowany przeciwko Rosji. Ufamy, że Niemcy podejmą się takiej roli – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Berlinie na wspólnej konferencji z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.
Rau, który we wtorek składa wizytę w Berlinie, przeprowadził z Baerbock dwustronne konsultacje. Na konferencji prasowej wskazywał, że „Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność dzisiaj za pokój w Europie, dla którego zagrożeniem jest Rosja”.
„Głęboka zmiana niemieckiego podejścia do Ukrainy i Rosji”
– Dlatego system bezpieczeństwa w Europie, o którym dziś razem mówiliśmy, musi być zorientowany na powstrzymanie Rosji i udzielenie pomocy walczącej Ukrainie. Jesteśmy zbudowani głęboką zmianą niemieckiego podejścia – zarówno do Ukrainy jak i do Rosji – powiedział na wtorkowej konferencji w Berlinie.
Baerbock wzruszona postawą Polaków
– Pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem nad budową porządku pokojowego, aby w ten porządek włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, w ramach polityki sąsiedztwa, w Radzie Europy, w Radzie NATO-Rosja i w OBWE, aby dbać wspólnie o bezpieczeństwo i pokój w Europie (...). Ten porządek pokojowy jednak prezydent Rosji z dnia na dzień zniszczył arbitralnie – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji.
Baerbock dodała, że Polska troszczy się od miesięcy o uchodźców z Ukrainy i jest to „dogłębnie wzruszające”.
teraz odtwarzane
Szefowa MSZ Niemiec: Rosja z dnia na dzień arbitralnie zniszczyła porządek pokoju
#wieszwiecejPolub nas
Niemiecka minister wyraziła przekonanie, że wkrótce zostanie uzgodniony szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Podkreślała też znacznie współpracy przy wspieraniu Ukrainy oraz rozwijaniu alternatywnych źródeł energii.
– Chcemy wzmocnić wschodnią flankę NATO poprzez dodatkowych żołnierzy, sprzęt, a także poprzez kraje bałtyckie oraz systemy przeciwrakietowe na Słowacji (...). Musimy opracować nowe koncepcje i wzmocnić możliwości obronne wschodniej flanki NATO – zadeklarowała Baerbock.