RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Pamiętamy...”. Mocne słowa szefa polskiej dyplomacji w Berlinie [WIDEO]

Pamiętamy, że to w imię dobrych stosunków z Rosją Niemcy zablokowały rozszerzenie NATO o Ukrainę i Gruzję. Nie mamy wątpliwości, że dzisiaj Niemcy powinny podjąć się wiodącej roli w budowie systemu bezpieczeństwa i obrony pokoju w Europie, który uwzględnia Ukrainę, ale jest skierowany przeciwko Rosji. Ufamy, że Niemcy podejmą się takiej roli – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w Berlinie na wspólnej konferencji z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock.

Prezydent Duda rozczarowany postawą Niemiec

Polska wysłała na Ukrainę 250 czołgów. Berlin obiecał przekazać naszemu krajowi czołgi, które miałyby uzupełnić uszczuplone zdolności obronne.

zobacz więcej

Rau, który we wtorek składa wizytę w Berlinie, przeprowadził z Baerbock dwustronne konsultacje. Na konferencji prasowej wskazywał, że „Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność dzisiaj za pokój w Europie, dla którego zagrożeniem jest Rosja”.

„Głęboka zmiana niemieckiego podejścia do Ukrainy i Rosji”


– Dlatego system bezpieczeństwa w Europie, o którym dziś razem mówiliśmy, musi być zorientowany na powstrzymanie Rosji i udzielenie pomocy walczącej Ukrainie. Jesteśmy zbudowani głęboką zmianą niemieckiego podejścia – zarówno do Ukrainy jak i do Rosji – powiedział na wtorkowej konferencji w Berlinie.

Baerbock wzruszona postawą Polaków


– Pracowaliśmy z ogromnym zaangażowaniem nad budową porządku pokojowego, aby w ten porządek włączyć jak najszerzej Rosję w ramach różnych instytucji, w ramach polityki sąsiedztwa, w Radzie Europy, w Radzie NATO-Rosja i w OBWE, aby dbać wspólnie o bezpieczeństwo i pokój w Europie (...). Ten porządek pokojowy jednak prezydent Rosji z dnia na dzień zniszczył arbitralnie – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji.

Baerbock dodała, że Polska troszczy się od miesięcy o uchodźców z Ukrainy i jest to „dogłębnie wzruszające”.
teraz odtwarzane
Szefowa MSZ Niemiec: Rosja z dnia na dzień arbitralnie zniszczyła porządek pokoju

Niemiecka minister wyraziła przekonanie, że wkrótce zostanie uzgodniony szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Podkreślała też znacznie współpracy przy wspieraniu Ukrainy oraz rozwijaniu alternatywnych źródeł energii.

– Chcemy wzmocnić wschodnią flankę NATO poprzez dodatkowych żołnierzy, sprzęt, a także poprzez kraje bałtyckie oraz systemy przeciwrakietowe na Słowacji (...). Musimy opracować nowe koncepcje i wzmocnić możliwości obronne wschodniej flanki NATO – zadeklarowała Baerbock.

Zobacz także: Niemiecki dziennik ostro o Scholzu: Nie chce, by Ukraina zwyciężyła?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej