RAPORT

Wojna na Ukrainie

Burzowe chmury suną nad Polskę. Są alerty dla kilku województw

Strefa zachmurzenia z opadami postępuje od zachodu (fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)
Strefa zachmurzenia z opadami postępuje od zachodu (fot. PAP/Łukasz Ogrodowczyk)

We wtorek strefa zachmurzenia z opadami postępuje od zachodu. Tam po południu i wieczorem mogą wystąpić burze. Najchłodniejsze prognozy, ok. 16 stopni Celsjusza, dotyczą Helu.

Niebezpieczna pogoda we wtorek. IMGW wydaje ostrzeżenia przed burzami

IMGW wydał alerty pierwszego stopnia przed gwałtownymi burzami dla pięciu województw zachodniej części Polski. Burzom towarzyszyć będą opady...

zobacz więcej

Jak przekazała Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego we wtorek na wschodzie kraju jeszcze utrzymuje się zachmurzenie małe, ale od zachodu postępuje strefa zachmurzenia z opadami deszczu.

W zachodniej połowie kraju po południu i wieczorem mogą wystąpić burze. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i części Wielkopolski. Będą obowiązywały do około godziny 21.

Gdzie będzie najchłodniej?


– W burzach może spaść do 20 l/m kw. deszczu, porywy wiatru mogą osiągnąć do 75 km/h – powiedziała Bazyluk.

Wtorek najchłodniejszy jest na Helu z temperaturą ok. 16 stopni Celsjusza. W pasie nadmorskim w najcieplejszym momencie dnia spodziewanych jest 18-20 stopni, na terenach podgórskich i na południu kraju do 20 stopni. Nieco cieplej w centrum, ok. 21 stopni, na południowym zachodzie maksymalnie 23 stopnie.

– Wiatr tylko na południu słaby. Na pozostałym obszarze kraju umiarkowany, nad morzem dość silny. Wiatr południowy, skręcający na zachodni – podała synoptyk IMGW.

Co przyniesie noc


W nocy możliwe są jeszcze burze, głównie w centrum i na południowym zachodzie kraju. Będą słabły. Podczas burz może spaść 15-20 l / m kw. deszczu. – Tylko na Dolnym Śląsku, punktowo, są możliwe opady na poziomie 25 l / m kw. Porywy wiatru w burzach do 65 km/h. Na obszarze całego kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu, słabiej pokropi tylko na Podkarpaciu i w Lubuskiem. Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Tylko na zachodzie mniej chmur – przekazała Bazyluk. Noc najchłodniejsza będzie na Pomorzu. Tam spodziewanych jest 9 stopni Celsjusza. O stopień bądź dwa temperatura ma być wyższa na Wybrzeżu i na północy kraju. Najcieplej zapowiada się noc w centrum i na Dolnym Śląsku. Tam 13-14 stopni.

Wiatr słaby, tylko w burzach porywy, nad morzem lokalnie umiarkowany, południowo-wschodni, na zachodzie skręci na zachodni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej