RAPORT

Wojna na Ukrainie

Współne manewry Rosji i Chin. Pierwsze od napaści na Ukrainę

Informację o manewrach potwierdził chiński resort obrony (fot.  Li Chun/China News Service via Getty Images)
Informację o manewrach potwierdził chiński resort obrony (fot. Li Chun/China News Service via Getty Images)

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – podaje we wtorek Sky News za anonimowym źródłem cytowanym przez „New York Times”. Japonia nazwała zajście prowokacją.

Rosja miała poprosić Chiny o wsparcie militarne. Pekin: nic o tym nie wiemy

Rosja miała się zwrócić do Chin z prośbą o udzielenie wsparcia w walce przeciw Ukrainie, w postaci dostaw sprzętu wojskowego – podały dziś niektóre...

zobacz więcej

Amerykański urzędnik przekazał, że USA śledziły manewry, które odbywały się w północno-wschodniej Azji w trakcie, gdy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden przebywał w Tokio wraz z przywódcami Australii, Indii i Japonii na szczycie sojuszu Quad.

Rosja i Chiny miały wysłać bombowce nad Morze Japońskie, które kontynuowały swój lot w stronę Morza Wschodniochińskiego. Przedstawiciele Korei Południowej przekazali, że dwa chińskie samoloty i cztery rosyjskie weszły w jej przestrzeń powietrzną.

Informację o manewrach potwierdził chiński resort obrony.

Wspólne ćwiczenia wydają się być znakiem mocnych więzi między Chinami a Rosją – komentuje anonimowe żródło „NYT”.

W odpowiedzi na zbliżenie się samolotów wojskowych Rosji i Chin do przestrzeni powietrznej Japonii poderwano japońskie myśliwce – poinformował minister obrony Japonii Nobuo Kishi i ocenił, że działanie Chin i Rosji było najprawdopodobniej prowokacją związaną z trwającym w Tokio szczytem czterostronnego dialogu na rzecz bezpieczeństwa (Quad).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej