RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyłoniono nową przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa

Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Krakowska sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka została we wtorek nową przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa. Posiedzenie Rady zwołała I prezes SN Małgorzata Manowska po niedawnym wyborze przez Sejm w skład KRS nowych sędziowskich członków Rady.

Znany sędzia zatrzymany. Prowadził po pijanemu

Były wiceprezes Sądu Okręgowego w Lublinie Piotr M. został zatrzymany; prowadził samochód po pijanemu – potwierdził portal tvp.info w Prokuraturze...

zobacz więcej

W głosowaniu sędzię Pawełczyk-Woicką poparło 17 członków Rady, przeciw było trzech, zaś czterech członków Rady wstrzymało się od głosu.

Pokonała dotychczasowego szefa KRS


Jedyny kontrkandydat Pawełczyk-Woickiej – poprzedni przewodniczący sędzia Paweł Styrna – otrzymał 10 głosów poparcia, przy czterech przeciw i 10 wstrzymujących się.

KRS spotkała się we wtorek na pierwszym posiedzeniu po wyborze przez Sejm sędziów-członków kolejnej kadencji. Dokonany ostatnio przez Sejm wybór sędziowskich członków Rady był drugim dokonywanym w tej procedurze – wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie.

Pierwszego wyboru sędziów do KRS Sejm poprzedniej kadencji dokonał 6 marca 2018 r. Ich kadencja upłynęła 7 marca br. Kolejny wybór 15 sędziów na członków KRS Sejm dokonał 12 maja br. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem – klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa


Także we wtorek wybrano skład prezydium Krajowej Rady Sądownictwa.

• byłą wiceminister sprawiedliwości i sędzię Naczelnego Sądu Administracyjnego Annę Dalkowską poparło 14 członków KRS, przeciw było trzech, sześciu wstrzymało się od głosu;
• słupską sędzię Joannę Kołodziej-Michałowicz poparło 16 członków KRS, przeciw było pięciu, dwóch wstrzymało się od głosu;
• prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego poparło 15 członków KRS, pięciu było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.
Większości nie uzyskała i w skład prezydium nie została wybrana malborska sędzia Katarzyna Chmura, którą poparło osiem osób, cztery były przeciw, 11 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z ustawą o KRS to do I prezes Sądu Najwyższego należy zwołanie posiedzenia Rady w sytuacji braku przewodniczącego. Prezes Małgorzata Manowska wyznaczyła termin pierwszego posiedzenia Rady na popołudnie 24 maja.

Zobacz także: Kim jest sędzia, który przyznał 20 tys. „babci Kasi”?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej