RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jak będzie wyglądać edukacja ukraińskich dzieci po wakacjach? Konferencja ministra Czarnka

W Polskich szkołach jest blisko 200 tys. uczniów z Ukrainy (fot. Hesther Ng/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
W Polskich szkołach jest blisko 200 tys. uczniów z Ukrainy (fot. Hesther Ng/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Wypracowany dla dzieci z Ukrainy system edukacyjny będzie stosowany w kolejnym roku szkolnym – powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Czarnek: Blisko 200 tys. ukraińskich uczniów w polskich szkołach

W polskich szkołach i przedszkolach jest 196-197 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MEiN Przemysław...

zobacz więcej

W czasie wtorkowej konferencji prasowej w KPRM, szef MEiN zapewnił, że wypracowany dotychczas system pozwolił na przyjęcie 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy do polskich szkół w sposób, który nie zakłócał normalnego procesu edukacyjnego polskich dzieci. – Stworzyliśmy system najbardziej elastyczny z możliwych – oświadczył Czarnek.

– Wszystkie rozwiązania, które dotychczas przyjęto, przenosimy na kolejny rok szkolny – od 1 września do końca przyszłego roku szkolnego, tak żeby ten elastyczny system obowiązywał także w kolejnym roku szkolnym – poinformował szef MEiN.

Wśród funkcjonujących rozwiązań Czarnek wymienił m.in.: tworzenie oddziałów przygotowawczych z powiększoną liczbą osób w tych oddziałach do 25., przyjmowanie dzieci do klas polskich z powiększoną liczbą maksymalną w klasach 1-3 czy w przedszkolach, możliwość zatrudniania nauczycieli ukraińskich oraz możliwość zatrudniania nauczycieli polskich na świadczeniach kompensacyjnych, a także możliwość wypracowania większej ilości nadgodzin aniżeli maksymalny limit dziewięciu.

Czernek przekazał, że „wychodząc na przeciw oczekiwaniom samorządów, w związku z dużą ilością prac związanych z przyjmowaniem dzieci i młodzieży ukraińskiej do polskich szkół, w ustawie wprowadzono możliwość zatrudniania dyrektorów na stanowisku dyrektora bez konieczności przeprowadzania konkursów w uzgodnieniu z organem nadzoru pedagogicznego”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej