RAPORT

Wojna na Ukrainie

Tomasz Lis w Platformie Obywatelskiej? Lawina spekulacji w sieci

Tomasz Lis (Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images, Twitter.com)
Tomasz Lis (Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images, Twitter.com)

Ringier Axel Springer Polska i Tomasz Lis zadecydowali o natychmiastowym zakończeniu współpracy. Ogłoszono, że odejście publicysty nastąpi z dnia na dzień. Sprawa wywołała więc lawinę spekulacji. „To wyraźnie zwiększy szanse wyborcze opozycji” – piszą publicyści, którzy uważają, że brak zbyt radykalnej retoryki Lisa może wzmocnić sondaże PO. „Nie mam wątpliwości, że Tomasz Lis bardzo szybko się odnajdzie (…) w Platformie Obywatelskiej Donalda Tuska” – sugeruje z kolei część polityków.

Ringier Axel Springer natychmiastowo kończy współpracę z Lisem

Zarząd Ringier Axel Springer Polska zdecydował o natychmiastowym zakończeniu współpracy z Tomaszem Lisem. „Jest czas powitań i czas pożegnań” –...

zobacz więcej

Lis kończy pracę w wydawnictwie po 10 latach na stanowisku redaktora naczelnego „Newsweek Polska”. „Jest czas powitań i czas pożegnań” – napisał na Twitterze Lis.

Publicysta znany jest z radykalnej krytyki Prawa i Sprawiedliwości oraz sympatii wobec opozycji. Chętnie pojawiał się na manifestacjach Komitetu Obrony Demokracji i zabierał na nich głos.

„Szanse na wygraną opozycji dramatycznie rosną” – napisał we wtorek po ogłoszeniu decyzji o rozwiązaniu współpracy Lisa z RASP warszawski aktywista miejski Jan Śpiewak.

Zobacz także ->  Lis: Polska musi postępować racjonalnie i nie ulegać bezmyślnej rusofobii

„Na Nowogrodzkiej musi być nerwowo po zmianach w »Newsweeku«. W końcu przez ponad siedem lat tygodnik był istotnym wsparciem w stabilizacji notowań rządzących” – dodał socjolog Marcin Palade.

Nie brakuje bowiem opinii, że okładki tygodnika często uderzały w Polskę, a jego narracja była daleka od opinii większości Polaków.

„To wyraźnie zwiększy szanse wyborcze opozycji” – ocenił we wtorek również Łukasz Jankowski z Radia WNET.

„Pod warunkiem, że Tomasz Lis nie wystartuje z jej list w zbliżających się wyborach” – zaznaczył.

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski przypomniał, że w marcu br. zakończyła się z kolei współpraca Ringier AG, czyli m.in. właściciela mediów wydawanych w Polsce, takich jak np. „Fakt”, „Newsweek” i Onet z byłym kanclerzem Niemiec, dziś pracującym dla rosyjskich firm.

Gerhard Schröder był doradcą spółki przez 17 lat.

„Nie mam wątpliwości, że Tomasz Lis bardzo szybko się odnajdzie - może w Russia Today albo Sputniku, a na pewno w Platformie Obywatelskiej Donalda Tuska” – stwierdził.

Doradzał właścicielowi Onetu, „Newsweeka” i „Faktu”. Grożą mu unijne sankcje

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski zaapelował o nałożenie sankcji na byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera za jego...

zobacz więcej

Polski dziennikarz mieszkający w Wielkiej Brytanii Jakub Krupa ocenił na Twitterze, że odejście Tomasza Lisa to „szansa na nowe otwarcie i pokazanie, że na poważnie chcą być wpływowym, jakościowym i merytorycznym tygodnikiem opinii”.

„Kurs odchodzącego naczelnego był coraz bardziej w radykalnie przeciwnym kierunku” – ocenił pracę Lisa w „Newsweeku”.

Zobacz także ->  Zaskakujący wywiad w tygodniku Lisa. Internauci nie dowierzają

„To jak? Zobaczymy Lisa w ławach poselskich w przyszłym roku?” – zastanawia się również w mediach społecznościowych Agnieszka Siewiereniuk, wicenaczelna Polska Press w Białymstoku.

„Ja obstawiam, że tak. Nie jestem pewna tylko czy w ławach europejskich czy polskiego Sejmu” – napisała.

„Tomasz Lis żegna się z »Newsweekiem«. Padają pytania, czy teraz zapisze się do partii, a Tusk zyska sojusznika… lub rywala” – skomentował na Twitterze Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

„Boże, jakie nieszczęście!” – zażartował z kolei Sławomir Jastrzębowski z salon24.pl.

„Zmartwionych losem Lisa pocieszę. Praca w Sputniku czy w Russia Today czeka. Za ostatnie wyczyny Lis ma tam gwarantowaną posadę” – ocenił z kolei Dawid Wildstein. Co ciekawe, w sieci nie brakuje też opinii, że Lis mógłby spróbować swoich sił w prowadzeniu kanału na YouTubie.

„Jest czas powitań i czas pożegnań. Serdecznie dziękuję moim koleżankom i kolegom z »Newsweeka« za dziesięcioletnią wspólną pracę, fascynującą przygodę w niezwykłych czasach. »Newsweek« jest w doskonałych rękach i ma przed sobą świetną przyszłość” – napisał na Twitterze Tomasz Lis. „Powodzenia Tomasz” – czytamy we wpisie Dominiki Wielowieyskiej z „Gazety Wyborczej” i TOK FM. „Życzę dużo sił i entuzjazmu, gdy przyjdzie ci się mierzyć z nowymi wyzwaniami” – dodała.

„Dzięki, Tomku, za te wszystkie lata i za dobre słowa!” – skomentował wpis Lisa nowy naczelny Dariusz Ćwiklak. „Działamy, bo w poniedziałek czytelnicy muszą dostać super ciekawą gazetę, a wcześniej mnóstwo świetnych tekstów w sieci. Nic się nie zmienia: nadal patrzymy politykom na ręce i dajemy czytelnikom rzetelne informacje” – stwierdził.

„Tomasz Lis był, jest i będzie świetnym dziennikarzem. Powodzenia Tomek” – dodała Katarzyna Kolenda-Zaleska z TVN. „To jednak koniec pewniej epoki. Szacunek i powodzenia” – napisał poseł PO Sławomir Nitras.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej