RAPORT

Wojna na Ukrainie

Egzamin ósmoklasisty 2022. Na pierwszy ogień język polski

W środę uczniowie będą pisać egzamin z matematyki, a w czwartek z języka obcego (fot. PAP/Lech Muszyński)
W środę uczniowie będą pisać egzamin z matematyki, a w czwartek z języka obcego (fot. PAP/Lech Muszyński)

Rozprawka o tym, że z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności lub opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów lektury obowiązkowej – takie tematy do napisania mieli do wyboru uczniowie VIII klas szkół podstawowych na egzaminie pisemnym z języka polskiego.

Rusza egzamin ósmoklasisty. Zdaje go ponad pół miliona uczniów

Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. Na początek język polski. W tym roku do egzaminów podchodzi 500 tys. uczniów z ostatnich klas szkół...

zobacz więcej

Arkusz egzaminacyjny rozwiązywany przez uczniów Centralna Komisja Egzaminacyjna upubliczniła na swojej stronie internetowej we wtorek po zakończeniu egzaminu.

Egzamin z języka polskiego jest jedną z trzech części egzaminu ósmoklasisty. W środę uczniowie będą pisać egzamin z matematyki, a w czwartek z języka obcego.

Na egzaminie z polskiego uczniowie mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się one m.in. do tekstów zamieszczonych w arkuszu: tekstu literackiego i tekstu nieliterackiego. Pierwszy z nich to fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry, drugi to fragment tekstu Andrzeja Kojdera „Pochwała przyjaźni”.

Matura podstawowa z języka polskiego 2022. Zadania, tematy wypracowania [ARKUSZE]

4 maja był pierwszym dniem egzaminów maturalnych w 2022 roku. Prawie 290 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników rozpoczęło je...

zobacz więcej

Uczniowie musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w arkuszu tematów. Jeden z nich to temat o charakterze argumentacyjnym, drugi to temat o charakterze twórczym.

Pierwszy z tematów do wyboru brzmiał: „Z przyjacielem łatwiej pokonywać trudności. Napisz rozprawkę, w której rozważysz trafność tego stwierdzenia. W wypracowaniu odwołaj się do wybranej lektury obowiązkowej oraz innego utworu literackiego”.

Drugi temat brzmiał:
„Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów wybranej lektury obowiązkowej. Wspólna przygoda skłoniła Cię do refleksji, że warto było przenieść się do świata przedstawionego tej lektury. Wypracowanie powinno dowodzić, że dobrze znasz wybraną lekturę obowiązkową”.

„Dzięki uchodźcom przybędzie nam nawet dodatkowy rocznik urodzeń”

To osoby w młodym wieku, mające i mogące mieć jeszcze więcej dzieci. Może się zdarzyć, że dzięki nim przybędzie nam nawet dodatkowy rocznik urodzeń...

zobacz więcej

Lista lektur obowiązkowych dla klas VII i VIII w roku szkolnym 2021/2022 (zgodna z wymaganiami egzaminacyjnymi) przywołana została w arkuszu egzaminacyjnym. Na liście tej są: Charles Dickens „Opowieść wigilijna”, Aleksander Fredro „Zemsta”, Jan Kochanowski: wybór fraszek i trenów, w tym tren VII, VIII, Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”, Adam Mickiewicz: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, „Dziady część II”, „Pan Tadeusz” (całość),Antoine de Saint-Exupéry „Mały Książę”, Henryk Sienkiewicz: „Quo vadis”, „Latarnik” i Juliusz Słowacki „Balladyna”.

Przywołano też inne lektury obowiązkowe dla klasy VII i VIII (zgodne z podstawą programową), do których również uczniowie mogli się odwołać. Na tej liście są: Jan Kochanowski: wybór pieśni i trenów, w tym tren I, V, Ignacy Krasicki „Żona modna”, Adam Mickiewicz wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie”, Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”, Sławomir Mrożek „Artysta”, Melchior Wańkowicz: „Ziele na kraterze” (fragmenty), „Tędy i owędy” (wybrany reportaż).

Egzamin z języka polskiego trwał 120 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, mógł być przedłużony do 180 minut.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej