RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sasin: Nie akceptujemy polityki Orbana wobec Rosji

Węgierski premier Viktor Orban (fot.  Omar Marques/Getty Images)
Węgierski premier Viktor Orban (fot. Omar Marques/Getty Images)

Mimo że mamy świadomość uzależnienia Węgier od surowców ze wschodu, nie znajdujemy w tym usprawiedliwienia; nie akceptujemy polityki premiera Viktora Orbana wobec Rosji i mówimy o tym głośno – powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Orban o sankcjach wobec Rosji: Bomba atomowa na naszą gospodarkę

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa...

zobacz więcej

Wicepremier podkreślił na portalu Interia, że sprzedaż węgierskiej firmie MOL 417 stacji paliw Lotosu została ustalona przed kilkoma miesiącami.

– Pamiętajmy jednak, że z Budapesztem dogadaliśmy się przed wojną na Ukrainie – powiedział Sasin. Według niego „na tle całego rynku w Polsce MOL będzie miał marginalny wpływ”.

W sierpniu 2020 r. PKN Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

Zobacz także: Donald Tusk pokazał zdjęcie Władimira Putina z Viktorem Orbanem


PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL – 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot – bazy paliw.

Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej