RAPORT

Wojna na Ukrainie

Deszczyca podziękował Polsce za wsparcie militarne

Deszczyca wyraził wdzięczność wobec Polski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Deszczyca wyraził wdzięczność wobec Polski (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podziękował naszemu krajowi za udzieloną pomoc militarną. Dyplomata zabrał głos na konferencji organizowanej przez portal Defence24.

Broń z Polski robi furorę. Fenomen systemów Piorun i Warmate

„Polska bez najmniejszych wątpliwości należy do najlepszych przyjaciół i sojuszników Ukrainy. Wsparcie waszego kraju jest czymś wyjątkowym, a...

zobacz więcej

Andrij Deszczyca powiedział, że po wybuchu wojny na Ukrainie nikt nie dawał szans ukraińskim wojskom w starciu z Rosją. Tymczasem, jak mówił, Ukraina broni się nadal. Jest to możliwe m.in. dzięki wsparciu militarnemu sojuszników, w szczególności Polski.

– Bez broni nie zwyciężymy tej wojny. Dziękuję ministrowi obrony za decyzje związane z przekazywaniem broni Ukrainie i dziękuję za zrozumienie naszych potrzeb. Dzięki wsparciu militarnemu będzie to nasze wspólne zwycięstwo – powiedział ukraiński dyplomata.

Ambasador dodał, że już dziś Polska i Ukraina powinny rozmawiać o zacieśnianiu współpracy militarnej oraz rozwijaniu wspólnych projektów zbrojeniowych. Jako przykład uzbrojenia, które mogą realizować przemysły obu państw, wskazał zestawy PIORUN, które są w ukraińskiej armii i doskonale sprawdzają się w boju.

Wielki sukces polskich Piorunów na Ukrainie. „Zapytania ze wszystkich stron świata”

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy pomocy polskiego Pioruna. To kolejny sukces przenośnego przeciwlotniczego...

zobacz więcej

Dzięki tym niewielkim, przenośnym zestawom można skutecznie niszczyć rosyjskie śmigłowce a nawet samoloty.

Polskie wsparcie dla Ukrainy


Polska od początku wojny na Ukrainie przekazuje sąsiadowi uzbrojenie. Za wschodnią granicę trafiło zarówno wyposażenie dla żołnierzy, jak i uzbrojenie pancerne, w tym około 250 czołgów T-72 oraz kilkadziesiąt wozów piechoty.

Z informacji przekazanych przez rząd wynika, że pomoc przekazana Ukrainie jest warta około 7 mld zł. Trwają ustalenia w sprawie dalszego przekazywania sprzętu. Rozważana jest m.in. dostawa armatohaubic KRAB dla ukraińskiej artylerii.

Polska strona na razie nie przekazuje szczegółów tej oferty.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej