RAPORT

Wojna na Ukrainie

Morawiecki: Dziś w Davos znajduje się sumienie świata

Mateusz Morawiecki (fot. K.Maj/KPRM)
Mateusz Morawiecki (fot. K.Maj/KPRM)

Dom rosyjski zmienił się w dom rosyjskich zbrodni wojennych. Można tu zobaczyć skutki polityki Putina i to, czego codziennie dopuszczają się na Ukrainie żołnierze Kremla. To nie jest dzieło jednego człowieka – jak starają się tłumaczyć niektórzy – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki: Jesteśmy rozwiniętą gospodarką, z apetytem na dalszy wzrost

Polska jest rozwiniętą gospodarką; mamy nadal apetyt na dalszy wzrost i chcemy rozwijać się szybko – mówił premier Mateusz Morawiecki w Davos...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Szef polskiego rządu, który od poniedziałku uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos odwiedził „Dom zbrodni rosyjskich", czyli wystawę poświęconą zbrodniom Rosji na Ukrainie.

Poza zdjęciami, głównie ukraińskich fotografów, można zobaczyć mapę z oficjalnymi statystykami, w tym liczbą zabitych cywilów, a także inne informacje. Wystawa znajduje się w budynku, który podczas wcześniejszych edycji forum był wykorzystywany do promowania Rosji.

Szef polskiego rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że w Davos „jest miejsce, które miało pokazywać światu, jak Rosja jest wielka. Dziś pokazuje, jak nisko upadła...”. „Jest pariasem świata, wyłączanym z obiegu międzynarodowego cywilizowanego świata i z którym coraz mniej się rozmawia, a bardziej się go wstydzi. To jednak wciąż za mało” – napisał.

Morawiecki wyjaśnił, że chodzi o dom rosyjski, który zmienił się w dom rosyjskich zbrodni wojennych. „Można tu zobaczyć skutki polityki Putina i to, czego codziennie dopuszczają się na Ukrainie żołnierze Kremla. To nie jest dzieło jednego człowieka – jak starają się tłumaczyć niektórzy” – podkreślił.


Premier dodał, że rosyjska inwazja to „zorganizowana, systematyczna machina destrukcji, morderstw, gwałtów i rabunku milionów bezbronnych kobiet, starców i dzieci! Machina, którą możemy wspólnie zatrzymać konkretnymi decyzjami – nie za tydzień, miesiąc i rok, ale tu i teraz – w szwajcarskiej, górskiej miejscowości!”.

Zdaniem Morawieckiego dziś w Davos „znajduje się nie tylko mózg świata, ale również jego sumienie”. Podkreślił, że obowiązkiem każdego odpowiedzialnego przywódcy jest apelowanie, „by sumienie to pobudzić do działania”. „Razem powinniśmy zrobić wszystko, by zatrzymać wojnę!” – zakończył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej