RAPORT

Pogarda

Andrzej Duda: Nie mogę się zgodzić na to, żeby Rosja mordowała ludzi [WIDEO]

Andrzej Duda zaapelował też, aby wspierać Ukrainę (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Andrzej Duda zaapelował też, aby wspierać Ukrainę (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Nie mogę się zgodzić na to, żeby Rosja mordowała ludzi na Ukrainie, a świat udawał, że tego nie widzi, żeby nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec morderców, żeby Rosja nie zapłaciła reparacji wojennych za straty - mówił w Davos prezydent Andrzej Duda. Prezydent przebywa w Szwajcarii na Światowym Forum Ekonomicznym.

Forum w Davos. Jakie plany polskiego prezydenta i premiera?

zobacz więcej

Prezydent wziął udział w dyskusji dotyczącej geopolitycznej perspektywy w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przypomniał, że w poniedziałek wrócił z Kijowa, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i wygłosił orędzie w Najwyższej Radzie Ukrainy.

Jak wskazywał, choć rosyjska napaść na Ukrainę była spodziewana, to nie spodziewał się aż takiej skali. – Jeśli mówimy, że odżyły tendencje u Władimira Putina, by tę imperialną Rosję odbudowywać, to w ogromnym stopniu nie są to tylko jakieś tam marzenia i powroty mentalne do Związku Sowieckiego, (...) ale to jest także dziś myślenie o wielkiej carskiej Rosji, która była potęgą ówczesnego świata w XIX i na samym początku XX wieku – podkreślił.
B Andrzej Duda zauważył, że jednej rzeczy Putin nie wziął pod uwagę: „tego, że Ukraińcy będą w tak zdecydowany sposób się bronili”.

– Co jest stuprocentowo dla mnie pewne: Ukraińcy bronią się wszelkimi siłami i będą się bronić. Tam nie ma wielkiej nadziei, w moim przekonaniu, na pokój, który będzie polegał na tym, że Europa Zachodnia zmusi Ukraińców do tego, by oddali swoją ziemię Putinowi i zgodzili się na jego warunki. Ukraińcy się po prostu na to nie zgodzą – powiedział prezydent.

Ukraińscy żołnierze z polskimi karabinkami

Prezydent Andrzej Duda przyjechał do Kijowa przemawiać przed ukraińskim parlamentem. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego pokazało w sieci zdjęcie...

zobacz więcej

Podkreślił, że „nie ma cienia prawdy w rosyjskiej propagandzie o jakichś tam nazistach na Ukrainie i tego typu kwestiach”.

– To jest w ogóle kompletna bzdura. To była inwazja wynikająca wyłącznie z imperialnych ambicji Rosji, z niczego więcej. Tam nikt na Rosję nie czekał, aż ona tam przyjdzie. Ludzie chcieli żyć na Ukrainie, w wolnej niepodległej, suwerennej; a dzisiaj się im ją zabiera – powiedział prezydent.

Zobacz także: „Ukraina jest bezpieczna z Polską, Polska – z Ukrainą”. O wizycie prezydenta Dudy

– W związku z powyższym ta wojna powinna się zakończyć przez to, że Rosja odda Ukrainie tereny, które zagrabiła, zapłaci kontrybucję, a zbrodniarze zostaną ukarani. To jest mój punkt widzenia na to, jak to powinno się zakończyć – powiedział prezydent.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Zaapelował też, aby wspierać Ukrainę. – Apeluję do wszystkich, aby stać twardo po stronie Ukrainy, bo po jej stronie jest sprawiedliwość i uczciwość. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości – podkreślił Duda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej