RAPORT

Wojna na Ukrainie

Von der Leyen: Sankcje niszczą rosyjską gospodarkę

Szefowa KE Ursula von der Leyen w Davos (fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON)
Szefowa KE Ursula von der Leyen w Davos (fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON)

Sankcje Unii Europejskiej niszczą rosyjską gospodarkę, a tym samym rosyjską machinę wojenną uruchomioną przeciwko Ukrainie – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Przełom w unijnych sankcjach? Niemcy mówią o embargu na rosyjską ropę

Ministrowie energetyki państw UE na nadzwyczajnym spotkaniu w poniedziałek będą dyskutować nad szóstym pakietem sankcji wobec Rosji. Wiele...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W ocenie przewodniczącej KE Rosja wykorzystuje obecnie blokadę eksportu i importu żywności z ukraińskich portów jako broń, a to ma globalne reperkusje. Jak zaznaczyła, przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych.

Von der Leyen zaapelowała do społeczności międzynarodowej o współpracę w celu zakończenia wojny, natychmiastowego działania i jak najpełniejszej pomocy Ukrainie, tak gospodarczej, jak i wojskowej.

Zobacz także: Nowy pakiet unijnych sankcji


Jak zwróciła uwagę, „po raz pierwszy UE udziela pomocy wojskowej atakowanemu krajowi”. – Zaproponowaliśmy ponad 10 mld euro pomocy makrofinansowej. To największy taki pakiet, jaki kiedykolwiek stworzyła UE dla państwa trzeciego. Z taką samą determinacją pomożemy Ukrainie powstać z popiołów. To idea platformy odbudowy, którą zaproponowałam prezydentowi Zełenskiemu – wskazała przewodnicząca KE.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej