RAPORT

Wojna na Ukrainie

21 maja w swoim domu w Kolorado zmarł Colin Cantwell

Colin Cantwell miał 90 lat(fot. Jerod Harris/WireImage)
Colin Cantwell miał 90 lat(fot. Jerod Harris/WireImage)

Był twórcą Gwiazdy Śmierci z „Gwiezdnych Wojen”, a jego projekty przeszły do historii kina i ukształtowały wyobrażenia na temat kosmicznych podróży.

Spider-Man mógł grać w „Gwiezdnych wojnach”. Wspomina nieudany casting

Zanim zdobył sławę i rozpoznawalność wśród widzów filmowych na całym świecie dzięki roli Spider-Mana, Tom Holland ubiegał się o rolę Finna w filmie...

zobacz więcej

To właśnie Cantwell zaprojektował kultowe pojazdy z „Gwiezdnych Wojen”, m.in. Gwiazdę Śmierci, myśliwiec TIE czy X-winga.

Najsłynniejszymi projektami Colina Cantwella są liczne pojazdy kosmiczne z nakręconej w latach 80. serii oryginalnej “Gwiezdnych Wojen", ale spod jego ręki wyszły też statki kosmiczne i efekty specjalne w takich filmach jak „2001: Odyseja kosmiczna”, „Bliskie spotkania trzeciego stopnia” czy „Gry wojenne”.

Cantwell urodził się w 1932 roku w San Francisco. W dzieciństwie chorował na gruźlicę i doznał częściowego odklejenia siatkówki w oku. Żeby zapobiec atakom kaszlu, które mogły doprowadzić do całkowitego odklejenia siatkówki, a w konsekwencji utraty wzroku, Colin długi czas spędził zamknięty w ciemnym pokoju, zakuty w ciężką kamizelkę.

Nie żyje aktorka z „Gwiezdnych Wojen”. Miała 76 lat

W wieku 76 lat zmarła australijska aktorka Trisha Noble. Wystąpiła między innymi w dwóch filmach z serii „Gwiezdne Wojny”. Ostatnio cierpiała na...

zobacz więcej

Niezwykła kariera artysty


Już jako nastolatek został rysownikiem, potem studiował na Uniwersytecie Kalifornii w Los Angeles, a także w Szkole Architektury Franka Lloyda Wrighta. W latach 60., zanim zaczął pracować dla filmu, pracował w NASA i Laboratorium Napędów Odrzutowych, gdzie zajmował się popularyzacją wiedzy na temat lotów kosmicznych. W 1969 roku razem z Walterem Cronkite relacjonował w telewizji CBS historyczne lądowanie Apollo 11 na Księżycu.

Na początku lat 70. Fleet Science Center w San Diego zwróciło się do niego o zaprojektowanie efektów specjalnych do multimedialnej prezentacji, która przedstawiała podróż przez Układ Słoneczny. Ten projekt otworzył mu drogę do współpracy z Hollywood. Colin Cantwell napisał też dwie książki science-fiction: „CoreFires I” i „Corefires II”. W ostatnich latach cierpiał na chorobę Alzheimera.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej