RAPORT

Wojna na Ukrainie

Okręty w ruinie. Rosyjscy marynarze odmawiają misji bojowych

Rosyjscy marynarze (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)
Rosyjscy marynarze (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej, biorący udział w wojnie z Ukrainą w ramach zgrupowania marynarki wojennej, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów – poinformował ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.

Rosyjscy żołnierze zaskarżają do sądów rozkazy Putina

Kolejne kłopoty „operacji wojskowej” Władimira Putina. Rosyjscy żołnierze dziesiątkami zaskarżają w sądach rozkazy, wysyłające ich do wojny na...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Międzynarodowe sankcje nałożone na państwo okupanta nie pozwalają na pełną konserwację i naprawę sprzętu – pisze ukraiński wywiad.

„Aby zapewnić pływalność niektórych okrętów, w tym przenoszących pociski manewrujące, oryginalne części zostały zastąpione przez części chińskiej produkcji, które zostały kupione za kilkukrotnie zawyżoną cenę” – poinformowano.

Według wywiadu dowództwo Flotylli Kaspijskiej w obawie przed inspekcją i oskarżeniami o defraudację środków przeznaczonych na zakup części zamiennych rozkazało ukryć niesprawność okrętów.

Zobacz także: Rosyjskie oddziały z Krymu odmawiają udziału w walkach


„Marynarze 106. brygady Flotylli Kaspijskiej (...) postanowili potajemnie napisać zbiorowe listy do prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra obrony Siergieja Szojgu, ujawniając oszustwa finansowe dowództwa” – twierdzi ukraiński wywiad.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej