RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niezwykłe odkrycie w Janowie Lubelskim

Odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich w kościel(fot. M.prasowe)
Odkrycia dokonano podczas prac konserwatorskich w kościel(fot. M.prasowe)

Dwa listy, katalog duchowieństwa, monety i gazety i inne cenne artefakty sprzed ponad 100 lat znajdują się w podwójnej „Kapsule czasu” schowane w kopule wieży kościoła w Janowie Lubelskim.

Na tropie kapsuły czasu ze skarbami z okresu wojny secesyjnej

Robotnicy pracujący przy piedestale pomnika jednego z generałów Konfederacji wojny secesyjnej w amerykańskiej Wirginii najprawdopodobniej znaleźli...

zobacz więcej

W trakcie trwających prac konserwatorskich przy renowacji ścian elewacji kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w kuli wieńczącej wieżę kościoła odnaleziono „Kapsułę czasu”.

Jak ustalano,znalezisko kryje historycznie ciekawe artefakty pozostawione podczas dwóch remontów kościelnej wieży prowadzonych w 1852 i 1912 roku.

Jak informuje proboszcz parafii ks. Tomasz Lis, „Kapsuła czasu” zawiera m.in. list z 1852 r. napisany przez ojców dominikanów, katalog księży Diecezji Lubelskiej z 1851 r. oraz katalog zakonu Dominikanów z 1852 r., gazety: Goniec Poranny z 2 lipca 1912 r., Słowo Dziennik Powszechny z 3 lipca 1912 r. około 140 monet różnego nominału i roku pochodzenia, medale i fotografia ks. Michała Zawiszy.

Naukowcy odkryli, o jakiej porze roku asteroida doprowadziła do zagłady dinozaurów

Asteroida, która przed ok. 66 mln lat zgładziła dinozaury, uderzyła wiosną – informują naukowcy na łamach pisma „Scientific Reports”.

zobacz więcej

Uścisk dłoni pradziadów


„Kapsułę czasu” odkryto podczas demontażu krzyża wieńczącego wieżę kościoła w kuli znajdującej się pod nim, którą umieszczono podczas prac prowadzonych w roku 1912.

Jak wyjaśnia proboszcz, składała się ona z dwóch naczyń szklanych typu starej karafki aptecznej oraz paczki owiniętej w gazetową otulinę. Niestety jedno z naczyń szklanych było stłuczone, najprawdopodobniej uszkodzenie powstało podczas nakładania kuli i krzyża lub uszkodziło ją uderzenie pioruna. Sugerują to osmolenia na szkle i powstałe przez lata zanieczyszczenia.

– Na szczęście najcenniejsze rzeczy były zdeponowane w nieuszkodzonym naczyniu szklanym, dzięki czemu wspaniale się zachowały do naszych czasów.

Myślę, że jest to niezwykle ciekaweodkrycie dla historii naszego miasta, jak i kościoła oraz dziejów parafii. Dotykając po raz pierwszy tych artefaktów, miałem świadomość, że podajemy dłoń naszym pradziadom, którzy przed wiekami, tak jak obecnie my, podejmowali troskę o największy skarb Janowa, jakim jest podominikańska świątynia – podkreślił ks. Tomasz Lis.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej