RAPORT

Wojna na Ukrainie

Załadunek ukraińskiego zboża na rosyjskie statki na Krymie. Są zdjęcia

Rosyjskie statki w porcie w Sewastopolu (fot. tt/Stratcom Centre UA / Maxar Technologies)
Rosyjskie statki w porcie w Sewastopolu (fot. tt/Stratcom Centre UA / Maxar Technologies)

Nowe zdjęcia satelitarne pokazują, jak na rosyjskie statki w krymskim porcie w Sewastopolu ładowane jest ukraińskie zboże – podaje CNN. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o „stopniowe kradzieże” ukraińskich produktów spożywczych i próby ich sprzedaży.

Rosną militarne wpływy Rosji w Wenezueli. Minister obrony Kolumbii reaguje

Kolumbijski minister obrony Diego Molano potępił zbrojne wpływy Rosji w Wenezueli, informując w piątek, że dzięki działaniom agencji wywiadowczej...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Na nowych zdjęciach Maxar Technologies, datowanych na 19 i 21 maja, widać dwa masowce – Matros Pozynich i Matros Koshka – pod rosyjską banderą. Statki zacumowane są obok czegoś, co wygląda na silosy zbożowe, w których ziarno wylewa się z taśmy do otwartej ładowni. Zgodnie z nowymi zdjęciami kradzież zboża przez Rosjan wydaje się nasilać w miarę kontynuowania wojny na Ukrainie – ocenia CNN.

Według strony MarineTraffic.com, oba rosyjskie statki opuściły port. Matros Pozynich płynie przez Morze Egejskie i ma być w drodze do Bejrutu, a Matros Koshka znajduje się na Morzu Czarnym. Według amerykańskiego portalu trudno z całą pewnością stwierdzić, czy statki są ładowane skradzionym ukraińskim zbożem, ale – jak wskazuje CNN – zaanektowany przez Rosję Krym sam produkuje niewiele zboża, w przeciwieństwie do bogatych rolniczo ukraińskich regionów położonych bezpośrednio na północ od Krymu – Chersonia i Zaporoża. Ukraińscy urzędnicy i przedstawiciele przemysłu powiedzieli, że rosyjskie siły na okupowanych terenach opróżniły kilka silosów i przewiozły zboże na południe.

Zobacz także: Kowalczyk: Ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli nie zmieni się sytuacja na Ukrainie


Wcześniej w tym miesiącu Matros Pozynich został wykorzystany do podobnego zadania: załadunek zboża i wypłynięcie z Morza Czarnego na Morze Śródziemne. Początkowo statek płynął z ładunkiem do Egiptu, ale został zawrócony z Aleksandrii po ostrzeżeniu ukraińskich urzędników. Zabroniono mu również wjazdu do Bejrutu. Ostatecznie zadokował w Latakii w Syrii, gdzie Rosja od lat wspiera reżim Baszara al-Asada. Ponadto, Rosja blokuje Ukrainę w kwestii eksportu towarów z jej portów, zwiększając obawy wielu państw przed globalnym kryzysem żywnościowym. Szacuje się, że w silosach na Ukrainie znajduje się obecnie około 22 milionów ton zboża, które nie może opuścić kraju przez rosyjską blokadę portów Morza Czarnego. Według informacji ONZ 36 krajów, w tym niektóre z najbiedniejszych i najbardziej narażonych, w tym Liban, Syria, Jemen, Somalia i Demokratyczna Republika Konga, importuje ponad połowę pszenicy z Rosji i Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej