RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki: Jesteśmy rozwiniętą gospodarką, z apetytem na dalszy wzrost

Mateusz Morawiecki jest w Davos (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)
Mateusz Morawiecki jest w Davos (fot. PAP/Przemysław Piątkowski)

Polska jest rozwiniętą gospodarką; mamy nadal apetyt na dalszy wzrost i chcemy rozwijać się szybko – mówił premier Mateusz Morawiecki w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego. Dodał, że 30 lat temu Zachód wyciągnął do nas rękę, dziś polskim obowiązkiem jest wyciągnięcie dłoni do Ukrainy.

Kosiński: W trudnych czasach nastroje pracowników wciąż pozytywne

„Obyś żył w ciekawych czasach” - brzmi stare, chińskie przekleństwo. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach czasy zrobiły nam się „ciekawe” –...

zobacz więcej

– Polska jest rozwiniętą gospodarką i mamy nadal apetyt na dalszy wzrost i chcemy rozwijać się szybko. Jesteśmy gotowi, by podkręcić tempo jeszcze bardziej – powiedział szef rządu, inaugurując panel w Domu Polskim w szwajcarskim Davos.

Premier powołując się na raporty McKinseya zaznaczył, że Polska należy do grupy zorganizowanych technologicznie krajów.

Cyfrowa gospodarka w regionie rosła o blisko 8 proc. rocznie, a od stycznia do maja 2020 roku to tempo było dwukrotnie szybsze osiągając poziom 14,2 proc. w Polsce – dodał szef rządu.

Premier Morawiecki w Davos o Ukrainie


Mateusz Morawiecki przypomniał też, że ostatnio w Polsce Google zainwestował blisko 1 mld dolarów. – Światowi przywódcy technologiczni widzą, że polscy specjaliści znajdują się wśród najlepszych na świecie – podkreślił.

Jak mówił premier, niektórzy mogą myśleć, że wojna na Ukrainie może zakłócić rozwój Polski. – Zapewniam, że nie pozwolimy, by odebrano nam to, nad czym pracowaliśmy przez ostatnie 30 lat. Polska jest nie tylko krajem perspektyw rozwojowych, lecz również bramą na Wschód – zauważył szef rządu.

Podkreślił, że 30 lat temu Zachód wyciągnął do nas rękę, dziś polskim obowiązkiem jest wyciągnięcie dłoni do Ukrainy. – Inwestowanie w Polsce oznacza znacznie więcej niż zapewnione zyski. Jest to głównie inwestycja w stabilność i bezpieczeństwo całego Zachodu – stwierdził szef rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej