RAPORT

Wojna na Ukrainie

Setki zwłok znalezione w piwnicy bloku w Mariupolu

Świat dowiaduje się o rosyjskich zbrodniach (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Świat dowiaduje się o rosyjskich zbrodniach (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

W piwnicy jednego z zawalonych bloków w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy znaleziono ponad 200 zwłok w stanie zaawansowanego rozkładu – poinformował doradca mera tego okupowanego przez Rosjan miasta Petro Andriuszczenko. Według niego w związku z tym, że miejscowi mieszkańcy odmówili udziału w zbieraniu i pakowaniu ciał ofiar, rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych opuściło miejsce prac.

Kolejny wstrząsający dowód zbrodni Rosjan. Rozstrzelali mężczyzn, są filmy

CNN ujawniło niedawno nagranie pokazujące, jak Rosjanie strzelają cywilom w plecy. Teraz „New York Times” pokazał kolejne filmy, które są dowodem...

zobacz więcej

„Ciała zabitych pozostawiono na miejscu; przez częściowo usunięty gruz odór czuć prawie w całej okolicy” – opisał Andriuszczenko.

Dodał, że proces pochówku ciał z podwórek bloków jest w mieście „faktycznie wstrzymany”. By „oficjalnie” za darmo pochować zwłoki, należy czekać w kolejce, na własną rękę przewieźć ciało do „kostnicy”, zgłosić, że ciało zostało dopiero co znalezione albo zgodzić się na nagranie wideo, w którym trzeba powiedzieć, że ofiara zginęła z rąk ukraińskiej armii – relacjonował doradca mera.

Dodał, że w związku z tym w „improwizowanej kostnicy” przy sklepie Metro na ulicy leży w workach ogromna liczba ciał, co widać na załączonym przez niego zdjęciu.

Miasto przekształciło się w jeden wielki cmentarz – napisał Andriuszczenko.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej