RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koniec ery Putina? Meduza: Na Kremlu krążą trzy nazwiska

Władimir Putin, Dmitrij Miedwiediew (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Władimir Putin, Dmitrij Miedwiediew (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Władimir Putin w ciągu trzech miesięcy wojny nastawił przeciwko sobie zarówno „partię wojny”, jak i tych, którzy chcą pokoju. Ludzie na Kremlu mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości Putin odejdzie i wybierze następcę – pisze portal Meduza, powołując się na źródła w administracji rosyjskiego prezydenta. Dziennikarze podają nazwiska możliwych następców Putina.

Rzecznik Putina atakuje polski rząd po wypowiedzeniu porozumienia ws. Jamału

Rząd w Warszawie wypowiedział umowę z Rosją w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Polski. Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Dziennikarze Meduzy w dniu, w którym zaczął się czwarty miesiąc rosyjskiej inwazji na Ukrainę donoszą, że rosyjskie elity kilkakrotnie zmieniały swoje stanowisko wobec wojny i sytuacji w Rosji. „Skrajny pesymizm został zastąpiony umiarkowanym optymizmem, który z kolei został zastąpiony równie umiarkowanym pesymizmem” – czytamy.

Putin zraził do siebie niemal wszystkich na Kremlu


Według źródeł portalu bliskich Kremlowi nastroje te przybrały teraz inny obrót; wielu jest teraz niezadowolonych z Władimira Putina. Stanowisko to podzielają zarówno zwolennicy kontynuowania wojny i ci, którzy chcą pokoju.

– Nie będzie można żyć jak dawniej, nie może być mowy o rozwoju. Ale da się jakoś żyć – „szary import”, handel z Chinami i Indiami – mówi źródło bliskie rosyjskiemu rządowi, cytowane przez Meduzę. Według portalu jednocześnie Kreml nadal nie widzi realnego scenariusza, w którym władze mogłyby zakończyć działania wojenne na Ukrainie. W tym kontekście elity na Kremlu prowadzą coraz intensywniejsze dyskusje o tym, co będzie „po Putinie”.

Żołnierze flotylli kaspijskiej napisali list do Putina i Szojgu. „Bilet w jedną stronę”

Żołnierze marynarki wojennej rosyjskiej flotylli kaspijskiej odmawiają wykonania rozkazów i wzięcia udziału w działaniach bojowych ze względu na...

zobacz więcej

– Nie chodzi o to, że już teraz chcą obalić Putina i knują w tym celu. Istnieje jednak myślenie życzeniowe, że nie będzie on kierował państwem w najbliższej przyszłości – mówi jedno ze źródeł.

Inne źródło dodaje: „Prezydent narobił bałaganu, ale potem wszystko można naprawić – jakoś wynegocjować z Zachodem i Ukrainą”.

Kto następcą Putina? Nazwiska


Według tego źródła w kuluarach na Kremlu mówi się już o możliwych następcach Putina. Wśród nich są m.in. mer Moskwy Siergiej Sobianin, wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew i pierwszy zastępca szefa sztabu administracji rosyjskiego prezydenta Siergiej Kirijenko

„Źródła Meduzy wyjaśniają, że Kirijenko ostatnio regularnie kontaktował się z Putinem w sprawie Donbasu (urzędnik został niedawno kremlowskim kuratorem tego regionu) i gospodarki. Jednocześnie źródła w Meduzie różnią się co do planów Kirijenki: jedni uważają, że chce on zostać premierem, inni zaś, że chce udowodnić swoją skuteczność w administracji prezydenckiej” – podaje Meduza.

Informatorzy podkreślają, że Kirijenko, podobnie jak szef Rosgwardii Wiktor Zołotow, należy obecnie do wewnętrznego kręgu Putina. Podkreślają jednak, że nawet gdy dyskutuje się o Kirijence i innych hipotetycznych następcach, wszyscy w rządzie zgadzają się: Putin może ustąpić ze stanowiska prezydenta tylko wtedy, gdy poważnie pogorszy się jego stan zdrowia.

„W rezultacie niezadowolenie wysokich rangą urzędników nie przejawia się w niczym – poza rozmowami między sobą” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej