RAPORT

Wojna na Ukrainie

WHO: Najnowsza fala małpiej ospy rozprzestrzenia się drogą płciową

Najnowsza fala rozprzestrzeniła się drogą płciową (fot. Jepayona Delita/Future Publishing via Getty Images)
Najnowsza fala rozprzestrzeniła się drogą płciową (fot. Jepayona Delita/Future Publishing via Getty Images)

W Ameryce odnotowano dwa przypadki małpiej ospy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najnowsza fala wirusa rozprzestrzenia się zwłaszcza drogą płciową.

Nowy czujnik dla aktywnych. Zmierzy zmęczenie mięśni, poziom cukru i alkoholu

Sportowe opaski mierzące tętno, liczbę zrobionych kroków, pokonany dystans i inne parametry są już bardzo powszechne. Naukowcy z Kalifornii poszli...

zobacz więcej

W USA potwierdzono co najmniej dwa przypadki małpiej ospy: w Massachusetts i w Nowym Jorku. Przebywający w Japonii prezydent Joe Biden mówił, że szczepionka przeciwko ospie wietrznej jest skuteczna też w przypadku małpiej, a Ameryka ma jej wystarczająco dużo, aby poradzić sobie z ewentualnym prawdopodobieństwem wystąpienia problemu.

– Nie sądzę, żeby to było tak niepokojące, jak w przypadku koronawirusa. (...) Ale myślę, że ludzie powinni być ostrożni – przestrzegał.

Zobacz także: Już nie COVID-19 czy grypa. Ekspert ostrzega: Wielu pacjentów w ciężkim stanie

– Wirus rozprzestrzenia się poprzez bliski kontakt z ludźmi, zwierzętami lub materiałami zakażonymi wirusem. Wnika on do organizmu przez uszkodzoną skórę, drogi oddechowe, oczy, nos i usta – wyjaśniły Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Przypomniały, że do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka może dojść również przez kropelki oddechowe.

Przytulanie zmniejsza poziom stresu u kobiet. A u mężczyzn?

Po krótkim przytuleniu partnera stresujące wydarzenia powodują mniejszy wzrost poziomu kortyzolu u kobiet – informują niemieccy badacze z...

zobacz więcej

Może zabić nawet 1 na 10 osób


Według CDC małpią ospę wywołuje wirus należący do tej samej rodziny co wirus ospy wietrznej. Nie jest ona jednak tak groźna. Jak wynika z obserwacji poczynionych w Afryce, może zabić nawet 1 na 10 osób, które zachorują na tę chorobę.

WHO zwraca uwagę, że chociaż sam wirus nie należy do chorób przenoszonych drogą płciową, najnowsza fala zachorowań rozprzestrzeniła się właśnie w dużym stopniu w ten sposób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej