RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Filipin o Putinie: Ja zabijam przestępców, nie dzieci

Rodrigo Duterte i Władimir Putin (fot. EPA/MAXIM SHEMETOV / PAP/EPA)
Rodrigo Duterte i Władimir Putin (fot. EPA/MAXIM SHEMETOV / PAP/EPA)

– Wielu mówi, że Władimir Putin i ja jesteśmy zabójcami – przyznał ustępujący prezydent Filipin Rodrigo Duterte, oceniany przez międzynarodową opinię publiczną jako polityk niezwykle brutalny. – Naprawdę zabijam. Ale zabijam przestępców; nie zabijam dzieci i starców – podkreślił, nawiązując do okrutnych zbrodni, których armia Putina dopuszcza się na Ukrainie.

Wywiad wojskowy ujawnia. Był zamach na Putina

– Na prezydenta Rosji Władimira Putina przeprowadzono zamachy – uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow, cytowany przez serwis...

zobacz więcej

Duterte, który wielokrotnie nazywał Putina swoim idolem i przyjacielem, po raz pierwszy od rosyjskiej inwazji na Ukrainę w mocnych słowach skrytykował go za mordowanie cywilów.

W wyemitowanej w filipińskich mediach wypowiedzi obwinił trwającą czwarty miesiąc wojnę o gwałtowny wzrost światowych cen ropy, który dotknął m.in. Filipiny.

Zobacz także:   Rabunki w Europie. Ta mapa podbija sieć

Podkreślając, że nie potępia Putina, Duterte wyraził sprzeciw wobec nazywania inwazji na Ukrainę „specjalną operacją wojskową” i wskazał, że jest to wojna na pełną skalę przeciwko „niepodległemu państwu”.

Filipiński przywódca zwrócił się do Putina i do ambasady Rosji w Manili, wzywając do zaprzestanie bombardowania i ostrzeliwania obszarów zamieszkanych przez ludność cywilną oraz pozwolenia na ich bezpieczną ewakuację.

Toaleta dla uczniów transpłciowych i niebinarnych w liceum. Komentarz dyrekcji

„W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla niebinarnych i transpłciowych dzieciaków” –...

zobacz więcej

– Aby móc w ogóle rozpocząć rozmowy nad powrotem do normalności, należy wpierw zakończyć wojnę między Ukrainą a Rosją – zaapelował Duterte.

Zobacz także:   Putin rzucił na Ukrainę niemal wszystkie wojska zdolne do walki. Dziennikarze ujawniają

Duterte, który ustąpi z urzędu prezydenta w poniedziałek, gdy skończy się jego sześcioletnia kadencja, w trakcie pełnienia władzy prowadził długotrwałą batalię antynarkotykową, w której zginęło ponad 6 tys. podejrzanych, głównie drobnych przestępców.

Na nowego prezydenta Filipin został wybrany 10 maja Ferdinand Marcos, syn dawnego filipińskiego dyktatora, którego odsunięto od władzy w latach 80. w wyniku rewolucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej