RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Więcej baterii systemu Patriot dla Polski. Drugi etap programu Wisła

System Patriot (fot. Chung Sung-Jun/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
System Patriot (fot. Chung Sung-Jun/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Polska zakupi sześć kolejnych baterii systemu Patriot. To drugi etap budowy programu obrony powietrznej Wisła – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Błaszczak: Najlepszą odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacnianie Sił Zbrojnych

Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, Rosja zaatakowała Ukrainę i za naszą granicą toczy się wojna; najlepszą i najskuteczniejszą odpowiedzią na...

zobacz więcej

Błaszczak przekazał w Polsacie, że do Polski trafi sześć kolejnych zestawów Patriot.

– Konsekwentnie realizujemy drugi etap programu obrony przeciwlotniczej – powiedział. Zaznaczył, że w pierwszym etapie realizacji systemu Wisła zakupiono dwie baterie systemu Patriot.

To jeszcze nie finał, do finału zostało nam jeszcze trochę czasu – stwierdził.

Również na Twitterze szef MON poinformował, że „podpisał zapytanie ofertowe – Letter of Request dotyczący pozyskania sześciu baterii systemu Patriot wraz z radarami dookólnymi, wyrzutniami i zapasem pocisków”. Dodał, że „ruszamy z drugą fazą programu obrony powietrznej Wisła”.

System Patriot - program obrony Wisła


Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. W kwietniu 2018 r. – w ramach pierwszej z dwóch zakładanych faz programu Wisła – został podpisany kontrakt na dwie baterie (16 wyrzutni) wartości 4,75 mld dol. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski maja być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Błaszczak: Rozmawiałem z ministrem obrony Włoch o wymianie floty śmigłowców

Pracujemy nad tym, żeby wymienić flotę śmigłowców w Wojsku Polskim i rozmawiałem na ten temat również z ministrem obrony Włoch Lorenzo Guerinim –...

zobacz więcej

Dostawy zestawów Patriot dla Polski są przewidziane do końca bieżącego roku. Wstępną gotowość operacyjną mają osiągnąć na przełomie lat 2023/24.

W lutym, przed rosyjską inwazją na Ukrainę, ministerstwo obrony potwierdziło zamiar realizacji drugiej fazy programu Wisła, uzależniając decyzje od wyników nowego radaru dla zestawów Patriot.

Błaszczak zapowiedział, że niebawem MON ogłosi zapytania ofertowe dotyczące zakupu zestawów artylerii rakietowej HIMARS o zasięgu 300 km. Zaznaczył, że Polska kontynuuje militarne wsparcie Ukrainy.

Na pytanie, czy przekażemy stronie ukraińskiej systemy artyleryjskie, Błaszczak stwierdził, że „to jest ten kierunek”, ale zastrzegł, że o szczegółach nie może mówić.

„Wzmacniamy Ukrainę, by Polska była bezpieczniejsza”


–My wzmacniamy Ukrainę, po to, żeby Polska była bezpieczniejsza. (...) W interesie Polski jest żeby Ukraina była wolna – podkreślił.

Błaszczak dodał, że „Ukraińcy broniąc własnej niepodległości, bronią wolności w Europie, wolności w Polsce”.

– Gwarancja naszego bezpieczeństwa jest, to żeby nasza południowo-wschodnia granica nie była granica z Rosją, tylko z Ukrainą – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej