RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żołnierze flotylli kaspijskiej napisali list do Putina i Szojgu. „Bilet w jedną stronę”

Ujawnili malwersacje swojego dowództwa (fot.  Valya Egorshin/NurPhoto via Getty Images)
Ujawnili malwersacje swojego dowództwa (fot. Valya Egorshin/NurPhoto via Getty Images)

Żołnierze marynarki wojennej rosyjskiej flotylli kaspijskiej odmawiają wykonania rozkazów i wzięcia udziału w działaniach bojowych ze względu na fatalny stan okrętów – twierdzi ukraiński wywiad wojskowy.

Rzecznik Putina atakuje polski rząd po wypowiedzeniu porozumienia ws. Jamału

Rząd w Warszawie wypowiedział umowę z Rosją w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Polski. Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Jak wyjaśnia Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony, przez międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję okupanci nie mogą w pełni konserwować statków i naprawiać sprzętu nawigacyjnego okrętów wojennych flotylli kaspijskiej.

Aby zapewnić pływalność niektórych statków, w tym tych z pociskami manewrującymi, zamiast oryginalnych części sprowadzano i instalowano w nich chińskie zamienniki, które kupowano po kilkakrotnie zawyżonej cenie – podaje wywiad.

Teraz rosyjscy żołnierze boją się każdego wyjścia w morze i twierdzą, że dostają „bilet w jedną stronę”. „W końcu to może być ich ostatnia podróż, a nawet może dojść do katastrofy ekologicznej w regionie” – twierdzą służby specjalne Ukrainy.

Za ujawnienie malwersacji grozi więzienie


Dowództwo flotylli kaspijskiej, obawiając się inspekcji i oskarżeń o defraudację pieniędzy na zakup części zamiennych miało nakazać „ukrywanie przypadków niekompetencji załogi statku”. Osobom odpowiedzialnym za przeciek grozi zdrada stanu i do 15 lat więzienia – czytamy.

Marynarze 106 brygady okrętów flotylli kaspijskiej Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej, wchodzących w skład grupy marynarki wojennej biorącej udział w wojnie z Ukrainą, odmawiają wykonywania misji bojowych ze względu na zły stan okrętów. Okupanci postanowili potajemnie napisać zbiorowe listy do Putina i Szojgu, w których ujawniono wszystkie finansowe malwersacje dowództwa – twierdzi wywiad. Służba wywiadu wojskowego Ukrainy opublikowała też listę zbrodniarzy wojennych – żołnierzy 106. Brygady okrętów „i przypomina, że wszyscy zbrodniarze wojenni będą demaskowani i ścigani za zbrodnie przeciwko ludności cywilnej Ukrainy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej