RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzecznik Putina atakuje polski rząd po wypowiedzeniu porozumienia ws. Jamału

Dmitrij Pieskow (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Dmitrij Pieskow (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Rząd w Warszawie wypowiedział umowę z Rosją w sprawie tranzytu gazu przez terytorium Polski. Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć. Na taką decyzję zareagował rzecznik Władimira Putina: nazywał ją „bliską szaleństwu”.

Trzy miesiące wojny. Ogromne straty armii Putina

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły ok. 29 350 żołnierzy – poinformował we wtorek, w 90. dniu wojny, sztab generalny Sił...

zobacz więcej

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że 13 maja polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji. Minister wyjaśniła, że porozumienie było umową międzynarodową, a więc odpowiednia nota w tej sprawie zostanie przekazana przez polskie MSZ.

Na decyzję polskiego rządu, która oznacza, że po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć, zareagował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. – Decyzja Polski o zerwaniu umowy z Rosją w sprawie gazociągu Jamał-Europa zasługuje na uwagę i dogłębną analizę – powiedział, cytowany przez rosyjskie media propagandowe.

Zdaniem Peskowa „teraz trudno mówić o jakichkolwiek stosunkach” między Polską a Rosją. – Polska odmówiła zapłaty za gaz, więc aby gaz mógł być dostarczany, potrzebujemy pewnych uzgodnień dokumentacyjnych i płatności – dodał.

– Co będzie dalej, mało kto podejmuje się przewidzieć, bo jest to po prostu niemożliwe. Widzimy teraz ostre, na granicy szaleństwa stanowisko polskich władz, więc trudno cokolwiek przewidzieć – powiedział rzecznik Putina.

Białoruś. Wojsko rozstawiło Iskandery w obwodzie brzeskim

Wojska rosyjskie rozmieściły na Białorusi, w odległości 50 km od granicy z Ukrainą, systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M –...

zobacz więcej

Polski rząd wypowiada porozumienie gazowe ws. Jamału


Jak podał 26 kwietnia PGNiG, Gazprom poinformował o wstrzymaniu od 27 kwietnia dostaw gazu do Polski. Spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach.

Działania Gazpromu były efektem dekretu prezydenta Władimira Putina z końca marca, który przewidywał, że od początku kwietnia zagraniczni nabywcy z „nieprzyjaznych państw” mają płacić za dostawy rosyjskiego gazu ziemnego w rublach albo dostawy paliwa z Rosji zostaną wstrzymane.

Uchwała polskiego rządu z 13 maja dotyczy wypowiedzenia porozumienia o budowie systemu gazociągów dla tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu do Polski, które podpisano w Warszawie 25 sierpnia 1993 r. Porozumienie było wielokrotnie aneksowane, ostatni protokół o wniesieniu zmian, podpisano między przedstawicielami Polski i Rosji 29 października 2010 r.

Zgodnie z umową z końcem 2022 r. wygasa tzw. kontrakt jamalski, czyli długoterminowa umowa PGNiG z Gazpromem. PGNiG informowało, że nie zamierza jej przedłużać, co zasygnalizowała już w listopadzie 2019 r., wysyłając odpowiednią informację rosyjskiemu koncernowi. Wraz z upływem kontraktu nie przewiduje się dalszych dostaw od Gazpromu dla PGNiG.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej