RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejny cios w gospodarkę Rosji. Starbucks zamyka 130 kawiarni

Starbucks znika z Rosji (fot. Sefa Karacan / Anadolu Agency)
Starbucks znika z Rosji (fot. Sefa Karacan / Anadolu Agency)

Sieć kawiarni Starbucks po 15 latach obecności w Rosji zapowiedziała wycofanie się z tego kraju. To reakcja na agresję na Ukrainę, wywołanie wojny i mordowanie tysięcy niewinnych osób. Starbucks miał w kraju Władimira Putina 130 placówek przynoszących mniej niż 1 proc. rocznych przychodów.

Toaleta dla uczniów transpłciowych i niebinarnych w liceum. Komentarz dyrekcji

„W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla niebinarnych i transpłciowych dzieciaków” –...

zobacz więcej

Wszystkie rosyjskie placówki są licencjonowane.

Kierownictwo firmy zadeklarowało, że przez sześć miesięcy będzie płacić pensje prawie 2 tys. zatrudnionych tam rosyjskich pracowników. Obiecało im także pomóc w staraniach w znalezieniu nowej pracy.

Zobacz także:   Morawiecki: To nie rynki decydują o sile państw, to państwa decydują o rynkach

Jak podkreśla CNBC, Starbucks zawiesił działalność biznesową w Rosji od 8 marca. Wstrzymał m.in. wysyłkę wszystkich produktów i tymczasowo zamknął kawiarnie. Były prezes firmy Kevin Johnson zobowiązał się do przekazania tantiem z rosyjskiego biznesu na cele humanitarne.

Berlusconi żąda przyjęcia przez Ukraińców warunków Putina. Tusk go chwali [WIDEO]

Donald Tusk wystąpił na konwencji włoskiej partii Forza Italia. Gratulował jej przewodniczącemu Silvio Berlusconiemu, poruszał też wątek wojny na...

zobacz więcej

„Zarówno konsumenci, jak i inwestorzy naciskają na zachodnie firmy, jak Starbucks, by zerwały kontakty z Rosją i w ten sposób wyraziły sprzeciw wobec wojny Kremla z Ukrainą; ale likwidacja umów licencyjnych wymaga czasu” – wyjaśnia CNBC.

Zobacz także:  Shell wycofuje się z kapitału zakładowego Gazprom Nieft

Starbucks dołączył do firm McDonald's, Exxon Mobil i British American Tobacco, które całkowicie wycofały się z Rosji.

McDonald's, działał tam od ponad 30 lat. Poinformował, że zawieszenie działalności w Rosji i na Ukrainie w pierwszym kwartale kosztowało go łącznie 127 mln dolarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej