RAPORT

Pogarda

Radny chce usunąć Lenina z rzeźby. „Jeden z największych zbrodniarzy”

Słowo STALIN usunięto w 1956 roku (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)
Słowo STALIN usunięto w 1956 roku (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Stołeczny radny Piotr Żbikowski chce usunąć wyraz „Lenin” z jednej z rzeźb na Pałacu Kultury i Nauki. Przypomina, że Władimir Iljicz Uljanow, znany jako Lenin, jest jednym z największych zbrodniarzy w historii ludzkości.

Narodowcy zrobili psikus władzom Warszawy. Dmowski na ratuszu i PKiN

Na Pałacu Kultury i Nauki oraz budynku warszawskiego ratusza wyświetlono hasło „Dmowski zostaje”. To odpowiedź narodowców na decyzję radnych...

zobacz więcej

Radny napisał interpelację, w której wnioskuje o usunięcie słowa Lenin z przestrzeni publicznej miasta. Chodzi dokładnie o jedną z kilkudziesięciu rzeźb wkomponowanych w nisze usytuowane w przyziemiu Pałacu Kultury i Nauki.

„Niemal wszystkie pochodzą z Azeryjskiej Fabryki Ceramicznej im. 60-lecia Wszechzwiązkowego Leninowskiego Komsomołu w Estonii. Wyjątkiem są prezentujące wysoki poziom artystyczny granitowe rzeźby Kopernika i Mickiewicza dłuta Ludwiki Nitschowej i Stanisława Horno-Popławskiego. Wśród większości pozostałych, dość marnych artystycznie realizacji, przywiezionych w prezencie z ZSRS, wyróżnia się postać młodzieńca trzymającego księgę, na której wyryto wyrazy MARX, ENGELS, LENIN, STALIN” – napisał Żbikowski w interpelacji.

Dodał, że słowo „Stalin” usunięto w 1956 r. „Władimir Iljicz Uljanow, znany jako Lenin, to jeden z największych zbrodniarzy w historii ludzkości. Historycy przypisują mu odpowiedzialność za śmierć ponad 6 mln osób. W tym m.in. setek tysięcy Polaków i Ukraińców. To twórca najbardziej zbrodniczego ustroju w dziejach świata” – wyjaśnił radny.

Honorowe Obywatelstwo Krakowa dla Półtawskiej. Radni PO są przeciwni

Krakowscy radni, 11 maja, mają głosować nad przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa przyjaciółce Karola Wojtyły, ofierze eksperymentów...

zobacz więcej

Zaznaczył, że nie zna żadnego uzasadnienia, dla którego takie wyrazy jak Hitler, Stalin czy Lenin – podobnie jak symbole nazizmu i komunizmu – mogłyby być eksponowane w przestrzeni publicznej wolnej i demokratycznej Polski. Podkreślił, że Polska przeszła gehennę zgotowaną przez państwa totalitarne.

– Proszę zatem o usunięcie napisu „Lenin”, tak jak to w przeszłości uczyniono z napisem „Stalin” – podkreślił Żbikowski.

Problemu nie widzi Instytut Pamięci Narodowej, choć merytorycznie wypowie się dopiero, gdy propozycja trafi do zaopiniowania.

Ideolog zbrodniczego komunizmu


– Bez wątpienia Włodzimierz Lenin jest jednym z ideologów zbrodniczego systemu komunistycznego. Wobec tego jego postać nie powinna być upamiętniana w przestrzeni publicznej. Na razie ta sprawa nie trafiła do IPN do zaopiniowania. Merytorycznie wypowiemy się, kiedy zostaniemy poproszeni o konsultację – przekazał rzecznik prasowy Instytutu Pamięci Narodowej dr Rafał Leśkiewicz.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Gdański skwer będzie nosił imię Bohaterskiego Mariupola

Gdańscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą skwer u zbiegu ulic Partyzantów i Matki Polki otrzymał nazwę Bohaterskiego Mariupola. Była to...

zobacz więcej

Na pytanie odpowiedział też stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

– Da się to zrobić w sposób prawdopodobnie bezpieczny dla rzeźby i pałacu. Musiałoby to być oczywiście warunkiem – powiedział.

Dar radziecki


Pałac Kultury i Nauki był „darem narodu radzieckiego dla narodu polskiego”. Wybudowany został w latach 1952-55 według projektu radzieckiego architekta Lwa Rudniewa, który inspirował się moskiewskimi drapaczami chmur.

Architektonicznie jest mieszanką realizmu socjalistycznego i historyzmu. Razem ze wspornikiem antenowym, będącym integralną częścią iglicy, ma wysokość 237 metrów i jest drugim (po Varso Tower) najwyższym budynkiem w Polsce.

2 lutego 2007 r. PKiN został decyzją Macieja Czeredysa, pełniącego obowiązki wojewódzkiego konserwatora zabytków w Warszawie, wpisany do rejestru zabytków.

PKiN ma 42 piętra i 3288 pomieszczeń. Na 30. piętrze, na wysokości 114 m, znajduje się taras widokowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej