RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier: Regularnie namawiamy Niemców do wsparcia Ukrainy bronią

Niemcy zwlekają z dostawami broni ciężkiej dla Ukrainy (fot. Mihir Melwani/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Niemcy zwlekają z dostawami broni ciężkiej dla Ukrainy (fot. Mihir Melwani/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Regularnie namawiamy niemiecki rząd do realnego wsparcia walk ukraińskich żołnierzy na Ukrainie, ponieważ bez tej broni Rosjanie osiągną przewagę i mogą doprowadzić do tragedii: do zniszczenia państwa ukraińskiego – powiedział w Davos premier Mateusz Morawiecki.

„Ukraina jest bezpieczna z Polską, Polska – z Ukrainą”. O wizycie prezydenta Dudy

– To Ukraińcy, własną krwią, płacą dzisiaj za wartości, o których Europa tyle mówi – zauważył Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie”....

zobacz więcej

WOJNA NA UKRAINIE

Niemiecki dziennik „Bild” pyta retorycznie, czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie chce, aby Ukraina zwyciężyła w konfrontacji z rosyjskim agresorem.

Premier był pytany w Polsat News w Davos o to, czy nie jest rozczarowany postawą niemieckiego rządu. Chodzi o dostawy ciężkiej broni, której Ukraina nie może się od Niemiec doczekać.

– My regularnie, systematycznie namawiamy niemiecki rząd do realnego wsparcia walk ukraińskich żołnierzy na Ukrainie, ponieważ bez tej broni Rosjanie osiągną przewagę i mogą doprowadzić do kompletnego zniszczenia państwa ukraińskiego – odpowiedział szef polskiego rządu.

– Niemcy powoli przekonują się do tej koncepcji. Mam nadzieję, że ich szczerość, która pojawiła się w ostatnich paru tygodniach, będzie kontynuowana i wsparcie dla Ukrainy będzie dużo szersze – dodał Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej