RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden: Putin próbuje zniszczyć ukraińską kulturę

Zniszczenia wojenne na Ukrainie (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)
Zniszczenia wojenne na Ukrainie (fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images)

Prezydent Rosji Władimir Putin nie celuje nawet w obiekty militarne, on próbuje zniszczyć ukraińską kulturę – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden na ceremonii otwarcia szczytu sojuszu Quad w Tokio. Według cytowanego przez Sky News Bidena Putin „eliminuje każdą szkołę, każdy kościół”.

Ukraina na Eurowizji. „Jesteśmy tutaj, by pokazać, że nasza muzyka jest żywa”

Jesteśmy tu, by pokazać ukraińską kulturę, jaka jest u nas muzyka; że nasza muzyka jest żywa – powiedział portalowi tvp.info Ołeh Psiuk, wokalista...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

– Żyjemy w ciemnej godzinie naszej wspólnej historii. Rosyjska brutalna i niesprowokowana wojna prowadzona przeciwko Ukrainie spowodowała ludzką katastrofę, a niewinni cywile zostali zamordowani na ulicach – przekazał Biden.

Prezydent USA uważa, że wojna na Ukrainie „to więcej niż europejski problem; to problem światowy”. Jak komentuje AP, choć Biden nie adresował swoich słów do żadnego konkretnego kraju, jego wiadomość mogła być kierowana, przynajmniej częściowo, do premiera Indii Narendry Modiego, którego rząd nie nałożył sankcji na Rosję z powodu inwazji na Ukrainę ani jej nie potępił.

Zobacz także: Kalush Orchestra w telewizji RAI: chcą zabić naszą kulturę


Sojusz Quad to czterostronny dialog na rzecz bezpieczeństwa. Powstał w 2007 r. w celu przeciwdziałania chińskim wpływom w regionie Indo-Pacyfiku. Członkami sojuszu są USA, Japonia, Australia i Indie. Tegoroczny szczyt odbywa się w Tokio.

Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. „W tym miejscu ukrywały się setki cywilów”

Teatr dramatyczny w Mariupolu został zbombardowany – informują ukraińskie media w środę po południu. Przez okres rosyjskich ostrzeliwań służył on...

zobacz więcej

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przypomniał w mediach społecznościowych o swojej wizycie 9 maja w Ukraińskim Instytucie Ameryki w Nowym Jorku.

– Jedną z rzeczy, którą wojna prezydenta Putina, próbuje zrealizować jest wymazanie ukraińskiej tożsamości – powiedział Blinken w opublikowanym na Twitterze nagraniu.

Podkreślił, że „ta tożsamość jest silnie manifestowana poprzez jej kulturę”. – To jest żywa kultura, tożsamość – dodał.

Jak wskazał sekretarz stanu USA, „wojna Kremla na Ukrainie nie może wymazać tego, co czyni ten kraj i jego mieszkańców tak wyjątkowymi”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej