RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białoruś. Wojsko rozstawiło Iskandery w obwodzie brzeskim

Rosjanie wciąż wykorzystują Białoruś do ataków (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)
Rosjanie wciąż wykorzystują Białoruś do ataków (fot. Sasha Mordovets/Getty Images)

Wojska rosyjskie rozmieściły na Białorusi, w odległości 50 km od granicy z Ukrainą, systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M – przekazał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Amerykańskie media: Rosja używa na Ukrainie tajemniczej amunicji

Oficerowie amerykańskiego wywiadu odkryli, że rakiety balistyczne krótkiego zasięgu Iskander-M, które Rosja wystrzeliła na Ukrainę, uwalniają...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Ukraiński sztab w codziennej informacji operacyjnej przekazał, że na kierunkach wołyńskim i poleskim niektóre jednostki sił zbrojnych Białorusi „kontynuują realizację zadań osłony odcinka granicy białorusko-ukraińskiej w obwodach brzeskim i homelskim”.

Według sztabu rośnie zagrożenie uderzeniami rakietowymi i lotniczymi na ukraińskie obiekty z terytorium Republiki Białoruskiej. „Agresor przeniósł dywizjon 9K720 systemów Iskander-M (SS-26 Kamień) do obwodu brzeskiego w odległości do 50 kilometrów od granicy państwowej Ukrainy” – przekazano.

Ukraińskie wojsko informowało też, że „nieprzyjaciel zwiększył intensywność użycia samolotów, które niszczą infrastrukturę krytyczną w rejonie działań wojennych. W obwodzie biełgorodzkim rozmieścił wyrzutnie rakiet Iskander-M. Przeciwnik rozbudowuje system baz logistyczno-remontowych”.

W poniedziałek w rosyjskim Soczi odbyło się spotkanie białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki z Władimirem Putinem.

Wcześniej kanał Belarusian Hajun Project poinformował na Telegramie, że w niedzielę na terytorium Białorusi po raz pierwszy od dwóch miesięcy odnotowano ruch Iskanderów w kierunku granicy z Ukrainą.

„Mimo że większość wojsk rosyjskich została wycofana z Kijowa na początku kwietnia, rosyjskie wojska i sprzęt są nadal obecne na Białorusi. Od czasu do czasu odnotowuje się wystrzeliwanie rakiet z Białorusi na terytorium Ukrainy” – podano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej