RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki dziennik ostro o Scholzu: Nie chce, by Ukraina zwyciężyła?

Olaf Scholz (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Olaf Scholz (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Niemiecki dziennik „Bild” zastanawia się, czy kanclerz Olaf Scholz chce, by Ukraina wygrała wojnę z Rosją. Redakcja podkreśla, że gdy Scholz mówi o wojnie na Ukrainie, miliony ludzi chcą się dowiedzieć, czy kanclerz jedzie wkrótce do Kijowa i kiedy Ukraina dostanie od Niemców ciężką broń. Jednak Scholz, jak wskazuje „Bild”, za każdym razem uchyla się od odpowiedzi i lekceważy apele i upomnienia nawet własnego rządu.

„Die Welt”: Wyjaśnienia Scholza ws. ciężkiej broni dla Ukrainy nie odpowiadają prawdzie

Podczas wtorkowej konferencji prasowej kanclerz Olaf Scholz tłumaczył, dlaczego Niemcy będą nadal wstrzymywać się z dostawami ciężkiej broni dla...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Zdaniem gazety niemiecki kanclerz znajduje się w trybie defensywnym. Jako przykład podaje fakt, że niemiecki gigant zbrojeniowy Rheinmetall już 22 kwietnia zwrócił się do rządu federalnego z prośbą o dostarczenie Ukrainie 100 czołgów Marder, jednak jak dotąd nie ma nawet decyzji.

Zdaniem rządu Bundeswehra nie może oddawać Marderów ze swoich zapasów. Według gazety wręcz przeciwnie, dostępne są nawet 32 czołgi.

W wewnętrznym piśmie niemieckiego Ministerstwa Obrony, do którego dotarł „Bild”, napisano, że pierwszy ze 100 czołgów w inwentarzu koncernu Rheinmetall może zostać doprowadzony do stanu gotowości bojowej „w ciągu sześciu tygodni”. Inne – do 15 miesięcy.

Zobacz także: Scholz: Musimy się obawiać, że dojdzie do eskalacji wojny


Oznacza to, jak wskazuje dziennik, że gdyby rząd niemiecki zgodził się na porozumienie między koncernem zbrojeniowym a rządem ukraińskim jeszcze w marcu, pierwszy Marder mógłby od tygodni być na Ukrainie. Zamiast tego ze względu na obowiązującą na początku wojny doktrynę Scholza „żadnej ciężkiej broni”, Rheinmetall nie odważył się nawet złożyć wniosku do rządu o zawarcie takiej umowy z Ukrainą.

Niemieckie media: Czy Scholz uważa, że decyzja Putina zależy od haubic?

W wywiadzie opublikowanym w piątek na łamach tygodnika „Der Spiegel” kanclerz Olaf Scholz tłumaczył, że priorytetem jego rządu jest uniknięcie...

zobacz więcej

„Już dawno temu mogliśmy znacznie skuteczniej wspierać Ukrainę w jej walce o życie. Rząd niemiecki ciągle hamuje” – powiedział dziennikowi ekspert opozycyjnej CSU ds. obrony Florian Hahn

Zdaniem polityka CSU blokada broni przez rząd SPD „nie daje się już obiektywnie wytłumaczyć”. „Żądam, aby rząd federalny wreszcie rozpoczął dostawy bojowego wozu piechoty Marder i czołgu Leopard 1” – oświadczył Hahn.

Postawę Scholza w telewizji publicznej ARD komentował też ekspert opozycyjnej CDU ds. polityki zagranicznej Roderich Kiesewetter. – Obawiam się, że kanclerz nie chce, aby Ukraina wygrała tę wojnę – powiedział.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
„Bild” przypomina również przemówienie kanclerza Niemiec podczas zeszłotygodniowego wystąpienia w Bundestagu, w którym stwierdził ogólnikowo: „Rosja nie może wygrać tej wojny. Ukraina musi wytrwać”.

Autor artykułu zauważa, że w ostateczności nie chodzi tylko o to, by Ukraina wytrwała, ale by wygrała z rosyjskimi najeźdźcami.

Szef CDU krytykuje Scholza za bierność wobec Rosji. „Zagraża spójności Zachodu”

Lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz skrytykował kanclerza Olafa Scholza za bierną postawę wobec Władimira Putina i jego działań na Ukrainie....

zobacz więcej

W opinii niemieckiego eksperta ds. polityki wschodnioeuropejskiej Siergieja Sumlennego Scholz rujnuje wizerunek Niemiec w świecie.

„Rozbieżność między wielkimi obietnicami a małymi czynami, jaką praktykuje Olaf Scholz, bardzo zaszkodziła reputacji Niemiec na Ukrainie i wśród wielu partnerów europejskich” – stwierdził Sumlenny.

Z obiecanej „ciężkiej broni” nic na Ukrainę nie dotarło, a sygnalizowana „zmiana” jest w Kijowie nieodczuwalna. „Wywołuje to falę rozczarowania nie tylko w Kijowie” – zauważył Sumlenny.

Wskaźniki poparcia dla Scholza ostatnio spadają. Według sondażu z zeszłego tygodnia w dzienniku „Handelsblatt” tylko jedna trzecia obywateli go za silnego przywódcę.

66 proc. uważa polityka SPD za „niezdecydowanego”, a 30 proc. – za „zniechęconego”. Jego główny adwersarz lider opozycyjnej CDU Friedrich Merz oskarżył kanclerza, że celowo opóźnia dostawy broni dla Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej