RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenski mówi o „planie B” w przypadku jego zabójstwa

Wołodymyr Zełenski (fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy)
Wołodymyr Zełenski (fot. Kancelaria Prezydenta Ukrainy)

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że parlamentarno-prezydencki systemem rządów w jego kraju daje różne możliwości w przypadku ewentualnego zamachu na osobę sprawującą władzę. To odpowiedź na pytania dziennikarzy w Davos, czy są planowane jakieś działania na wypadek, gdyby któraś z prób zabicia Zełenskiego się powiodła.

Zełenski: Chcę, żeby na zawsze zachowało się braterstwo Ukraińców i Polaków [WIDEO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wieczornym wystąpieniu, że stosunki ukraińsko-polskie są obecnie oparte na „czystych i szczerych...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Przypomnijmy, według danych ukraińskiego wywiadu prób zamachu na Zełenskiego było co najmniej kilka. Na początku wojny Kreml wysłał na Ukrainę kilkuset najemników, by wyeliminować prezydenta i członków ukraińskiego rządu: najemników ze wspieranej przez reżim Putina grupy Wagnera i czeczeńskie siły specjalne.

Zamachy na prezydenta Ukrainy


Zamachy zostały udaremnione przez przeciwników wojny w szeregach rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy przekazali Ukraińcom ostrzeżenie.

– Zgodnie z naszym ustawodawstwem są osoby wyznaczone do kierowania państwem. Byliśmy przygotowani na różne ewentualności i nasze pełnomocnictwa są rozdzielone – moje, premiera i przewodniczącego parlamentu. Jesteśmy republiką parlamentarno-prezydencką. Wiedzieliśmy, że musimy być gotowi na wszystko, by niezależnie od rozwoju wypadków państwo mogło istnieć – odpowiedział prezydent Ukrainy. Zełenski mówił też, że zagrożenie utrzymuje się codziennie. Żartował przy tym, że jest prawdziwą osobą, a nie hologramem.

Zełenski: Rozmawiamy o gwarancjach bezpieczeństwa bez udziału Rosji

Ukraina rozmawia o gwarancjach bezpieczeństwa ze swoimi partnerami zagranicznymi; powstał projekt umowy o tych gwarancjach i nie przewiduje on...

zobacz więcej

Zełenski oświadczył też, że jest gotów do rozmów z Władimirem Putinem tylko jeśli będą dotyczyć zakończenia wojny.

– Oni mają taką strukturę, że bez Putina żadne decyzje nie są podejmowane. Wszystkie instytucje podlegają tam decyzji jednej osoby – prezydenta – wskazywał Zełenski.

– Jeżeli mówimy o konkretnych decyzjach o zakończeniu wojny, to bez niego taka decyzja nie zapadnie; nie obejdzie się więc bez spotkania z prezydentem Putinem. Po tym, co oni narobili, (...) nie chcę się spotykać z pośrednikami. Dlatego też nie będę się spotykać z nikim innym, ale tylko z prezydentem Federacji Rosyjskiej, i to jedynie gdy na stole będzie leżeć jedno zagadnienie: zakończenie wojny. O niczym innym rozmów nie będzie – zapewnił prezydent Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej