RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Ukrainy: Byłoby fair, gdyby firmy dzieliły się nadzwyczajnymi zyskami

Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal (fot. gov.ua)
Mateusz Morawiecki i Denys Szmyhal (fot. gov.ua)

Ukraiński premier Denys Szmyhal jest wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za wsparcie pomysłu finansowania odbudowy Ukrainy przez zagraniczne firmy i państwa. „Byłoby fair, gdyby państwa przekazały zajęte rosyjskie aktywa, a firmy dzieliły się częścią nadzwyczajnych zysków, zarobionych przypadkiem dzięki koniunkturze na światowych rynkach” – napisał na Twitterze Szmyhal.

Premier Ukrainy dziękuje Morawieckiemu. „Stanowcze wsparcie”

Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za „stanowcze wsparcie” jego kraju podczas szczytu w Wersalu. Wkład...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Repubblica” Morawiecki, mówiąc o zamrożonych rosyjskich aktywach, stwierdził, że powinny one zostać skonfiskowane.

„Nie może być tak, że po tych zbrodniach, których dokonała Rosja, wracamy do »business as usual«. Jeśli zwrócimy te pieniądze Rosji, to prędzej czy później zostaną użyte do finansowania kolejnych zbrodniczych kampanii” – wyjaśnił polski premier.

„Rosja musi zapłacić za to, co robi na Ukrainie, a rosyjskie pieniądze powinny zostać przekazane na jeden cel: odbudowę zdewastowanej Ukrainy” – przekonywał szef polskiego rządu.

Zobacz także: Premier Ukrainy zwrócił się do Polaków


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej