RAPORT

Wojna na Ukrainie

Duża zmiana poparcia dla PiS. Nowy sondaż

Jakie poparcie dla partii? (fot. arch.PAP/Marcin Obara)
Jakie poparcie dla partii? (fot. arch.PAP/Marcin Obara)

Na Prawo i Sprawiedliwość głosować chce coraz więcej Polaków. Gdyby wybory odbywały się teraz, partia rządząca miałaby 10 pkt. proc. przewagi nad Platformą Obywatelską – wynika z nowego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Jest nowy sondaż. Złe wieści dla Tuska

Gdyby Donald Tusk znowu wrócił do władzy, to rządziłby w imieniu uprzywilejowanych elit – tak twierdzi połowa badanych w sondażu przeprowadzonym...

zobacz więcej

Z badania wynika, że w wyborach – gdyby te odbywały się w najbliższą niedzielę – wzięłoby udział 58,1 proc. respondentów (47,7 proc. – „zdecydowanie”, a 10,9 proc. – „raczej”). Gazeta zaznacza, że notowania poprawiły wszystkie partie oprócz Konfederacji.

Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować zamierza 37 proc. badanych. To oznacza – jak podaje gazeta – wyraźny wzrost poparcia, bo aż o 4 pkt. proc. w porównaniu do badania z początku kwietnia.

Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, którą popiera 27 proc. respondentów (na początku maja KO miała 25 proc. poparcie). Polityczne podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z 9-proc. poparciem (wzrost o 0,4 pkt. proc.).

Kolejne miejsce zajmują: Lewica, na którą wskazało 8 proc. respondentów (wzrost o 1,3 pkt. proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6 proc. (wzrost o 0,7 pkt. proc.) i Konfederacja z poparciem na poziomie 5 proc. (-1pkt. proc.).

8 proc. badanych nie wiedziało, na jaką partię oddałoby swój głos.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 20-21 maja na 1000-osobowej grupie respondentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej