RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rusza egzamin ósmoklasisty. Zdaje go ponad pół miliona uczniów

Egzamin odbywa się w oparciu o wymagania egzaminacyjne (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Egzamin odbywa się w oparciu o wymagania egzaminacyjne (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

Dziś pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty. Na początek język polski. W tym roku do egzaminów podchodzi 500 tys. uczniów z ostatnich klas szkół podstawowych i ponad 7 tys. uczniów z Ukrainy.

Toaleta dla uczniów transpłciowych i niebinarnych w liceum. Komentarz dyrekcji

„W LXXV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Warszawie uroczyście otwarto klozet dla niebinarnych i transpłciowych dzieciaków” –...

zobacz więcej

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik wskazał, że w tym roku egzamin odbywa się w oparciu o wymagania egzaminacyjne, a nie podstawę programową. To ze względu na zdalną naukę i pandemię.

– To będzie łatwiejsze, dostosowane do tego, co się stało w poprzednich dwóch latach – mówił dyrektor CKE.

– W przypadku języka polskiego takie najbardziej namacalne kwestie to ograniczenie listy lektur. Znajomość niektórych nie będzie sprawdzana na egzaminie w zadaniach. Oczywiście ósmoklasista, jeśli będzie miał ochotę, może w wypracowaniu się do tych lektur odwołać, ale my oddzielnych lektur - wykreślonych niejako w wymaganiach egzaminacyjnych - nie będziemy dawać – wyjaśnił Marcin Smolik.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec zauważył, że egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin w życiu uczniów.

– Uważam, że uczniowie w tym roku są przygotowani optymalnie. Na tyle na ile, można było się przygotować. Uzyskali pomoc dydaktyczną i psychologiczno-pedagogiczną – mówił dyrektor szkoły.

Przeczytaj także: Czarnek: Poziom matury z języka polskiego powinien być wyższy

W środę matematyka. W czwartek język obcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej