RAPORT

Wojna na Ukrainie

Stracił pracę za udział w wypadku. Po latach został uniewinniony

Wypadek miał miejsce w nocy (fot. shutterstock)
Wypadek miał miejsce w nocy (fot. shutterstock)

Sąd Okręgowy w Rybniku uniewinnił Dariusza T., maszynistę Kolei Śląskich, którego pociąg w 2018 r. potrącił osobę na torach, która znalazła się w niedozwolonym miejscu. W lutym 2021 r. sąd pierwszej instancji, opierając się na ekspertyzie biegłego i eksperymencie procesowym, uznał go winnym. Był to pierwszy przypadek skazania w Polsce maszynisty za to, że prowadzony przez niego pociąg uderzył osobę siedzącą na torach.

Po wyroku na maszynistę. Związek zawodowy: „Sąd nie wie nic o prowadzeniu pociągu”

– Sąd twierdzi że maszynista miał 1,5 sekundy na reakcję. Jeśli ktoś coś takiego pisze i przez to skazuje maszynistę, to nie wie nic o prowadzeniu...

zobacz więcej

Orzeczenie wzbudziło kontrowersje: eksperyment procesowy przeprowadzono w maju, choć wypadek miał miejsce w grudniu (wczesnym rankiem, w zupełnych ciemnościach), według przedstawicieli branży w sposób, który nie odzwierciedlał faktycznej sytuacji maszynisty prowadzącego pociąg; zatrudniony biegły zajmował się ruchem drogowym, a nie kolejnictwem.

Ten ostatni po wniesieniu apelacji przyznał się do pomyłki, a sąd zatrudnił specjalistę z zakresu wypadków kolejowych.

– Sporządzona przez niego opinia bezspornie wyjaśniła wątpliwości, które miał sąd okręgowy i potwierdziła, że w całej tej sprawie nie ma żadnej winy oskarżonego – ocenił obrońca Dariusza T. W jego ocenie to pierwszy „poważny” biegły, który wypowiedział się w tej sprawie.

Skład orzekający wyrok uniewinniający zasądził także od Skarbu Państwa na rzecz oskarżonego zwrot kosztów obrony w postępowaniu odwoławczym i w procesie I instancji. Kosztami postępowania odwoławczego także został obciążony Skarb Państwa.

Obrońca podkreślił, że cała sprawa, postępowanie prokuratorskie i sądowe kosztowało jego klienta bardzo wiele - przeszedł on załamanie nerwowe, przestał być maszynistą.

Uniewinnienie Froga to nie pierwsza kontrowersyjna decyzja Wandy Jankowskiej-Bebeszko

Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił znanego pirata drogowego Roberta N. ps. Frog w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod...

zobacz więcej

Do wypadku doszło w grudniu 2018 r. na szlaku kolejowym między Rybnikiem a Raciborzem. Maszynista był przekonany, że pociąg najechał na stary rower.

Dopiero później okazało się, że pod kołami pociągu zginęła 84-latka, która z rowerem siedziała na torach.

Dariusz T. został oskarżony o nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu i spowodowanie wypadku, którego skutkiem była śmierć innej osoby. Za popełnienie przestępstwa z art. 177 §2 kodeksu karnego - spowodowanie wypadku w komunikacji ze skutkiem śmiertelnym - został skazany przez sąd w Raciborzu na sześć miesięcy pozbawienia wolności, która została warunkowo zawieszona na rok próby. Wyrok z I instancji zaskarżyła obrona.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej