RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Bułgarii: Włochy i Niemcy mogą płacić Gazpromowi w euro lub dolarach

Gazprom pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie (fot. Shutterstock/hodim)
Gazprom pomaga Rosji finansować wojnę na Ukrainie (fot. Shutterstock/hodim)

Premier Bułgarii Kiriłł Petkow oznajmił w poniedziałek, że Unia Europejska powinna wypracować wspólne stanowisko w sprawie zakupu rosyjskiego gazu. – Nie można pozwolić Gazpromowi, by kpił z poszczególnych krajów członkowskich, proponując im odmienne warunki – stwierdził.

Rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Finlandii

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii – podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Petkow wypowiadał się po spotkaniu z premierem Włoch Mario Draghim w Rzymie. Poinformował, że Bułgaria otrzymała całkiem odmienne warunki dostaw gazu za maj niż Włochy i zapowiedział, że kwestia ta będzie poruszona na następnym szczycie unijnym w czerwcu.

– Oddzielnie kraje unijne, zwłaszcza małe, nie mogą poradzić sobie z Gazpromem. Powinniśmy walczyć o wspólne warunki, mieć wspólne stanowisko i jednolite ceny – podkreślił.

Rosja „zakręciła kurek” z gazem. Konferencja Ministerstwa Klimatu

Rosja w środę wstrzyma dostawy gazu do Polski – potwierdza we wtorek spółka PGNiG. Taką opcją groził od pewnego czasu Władimir Putin. Wcześniej we...

zobacz więcej

Bułgaria jak Polska


Premier Bułgarii wyjaśnił też, że Gazprom dał Włochom i Niemcom możliwość płacić za gaz w euro lub dolarach, podczas gdy Bułgaria, która miała płacić w rublach, musiała się liczyć z poważnym ryzykiem strat w związku z wymianą euro na ruble.

Petkow przypomniał, że Bułgaria nie zgodzi się na rosyjskie warunki dotyczące zakupu gazu i będzie go na razie kupować od innych dostawców. Obecnie kupuje gaz w Grecji. W czerwcu spodziewane są dwa tankowce z amerykańskim gazem skroplonym (LNG).

27 kwietnia bułgarskie ministerstwo energetyki poinformowało, że Gazprom wstrzymał dostawy gazu do tego kraju, jako powód podając odrzucenie płatności w rublach. Tego samego dnia i z tych samych przyczyn Gazprom przestał dostarczać gaz do Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej