RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jan Grabiec: Donald Tusk za jedną listą opozycji w wyborach

Donald Tusk (fot. PAP/Lech Muszyński)
Donald Tusk (fot. PAP/Lech Muszyński)

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas wyjazdowego posiedzenia klubu KO opowiedział się za jedną listą całej opozycji w wyborach parlamentarnych - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec.

Jest nowy sondaż. Złe wieści dla Tuska

Gdyby Donald Tusk znowu wrócił do władzy, to rządziłby w imieniu uprzywilejowanych elit – tak twierdzi połowa badanych w sondażu przeprowadzonym...

zobacz więcej

Donald Tusk zapowiedział też ofensywę polityczną - tysiąc spotkań posłów w terenie w ciągu miesiąca, a na zakończenie kongres PO w Radomiu 2 lipca. W najbliższą środę ma dojść do podpisania wspólnej deklaracji z samorządowcami.

W poniedziałek wieczorem w Jachrance koło Warszawy zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu klub parlamentarny Koalicji Obywatelskiej. Jego głównym punktem było wystąpienie Donalda Tuska.

Według rzecznika PO, Tusk w swoim wystąpieniu mówił o wrażeniach z objazdu po Polsce i namawiał parlamentarzystów do tego, by również wyruszyli z takimi wizytami. – Zaplanowanych jest tysiąc spotkań parlamentarzystów w całym kraju w ciągu najbliższych tygodni, do połowy czerwca - zapowiedział Grabiec.

Zapewnił, że zaplanowana polityczna ofensywa nie ma związku z tym, że KO spodziewa się przyspieszonych wyborów.

Hołownia zaproponował Trzaskowskiemu tekę premiera? Lider Polski 2050 komentuje

Nie dość, że bez Donalda Tuska, to jeszcze z Rafałem Trzaskowskim na czele? Według Interii na opozycji mówi się o propozycji Szymona Hołowni dla...

zobacz więcej

Ustępstwa Platformy?


Grabiec przyznał, że w swym wystąpieniu Tusk mówił też o potrzebie jedności opozycji i stworzenia jednej wspólnej listy, „nawet gdyby PO czy Koalicja Obywatelska musiałaby trochę ustąpić”. – Jedna lista to najlepsze rozwiązanie, dające ogromne szanse na zwycięstwo, inne rozwiązania to jest zawsze ryzyko, że można przez system d'Hondta pogubić wyborców - zaznaczył.

Podczas obrad klubu potwierdzono też, dodał rzecznik, chęć podpisania przez KO wspólnej deklaracji ze stowarzyszeniem samorządowym „Tak! Dla Polski”. Treść deklaracji jest już wstępnie uzgodniona, a do podpisania miałoby dojść w środę.

– Samorządowcy dają nam przykład jak się porozumieć, by stworzyć jedną listę - są tam działacze samorządowi z PO, PSL, Lewicy, niezależni - podkreślił Grabiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej