RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Ukraina jest bezpieczna z Polską, Polska – z Ukrainą”. O wizycie prezydenta Dudy

– To Ukraińcy, własną krwią, płacą dzisiaj za wartości, o których Europa tyle mówi – zauważył Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej Codziennie”. Stankowski wraz z Piotrem Grzybowskim z tygodnika „Niedziela” rozmawiali w „Gościu Wiadomości” o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Zdaniem Stankowskiego ma ona historyczne znaczenie. – Ukraina jest bezpieczna z Polską, Polska jest bezpieczną z Ukrainą – powiedział.

Światowe media o wizycie Andrzeja Dudy w Kijowie

Światowe media odnotowały wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i jego przemówienie w ukraińskim parlamencie. Zauważają kolejny gest...

zobacz więcej

– Każdy, kto był w sytuacji kryzysowej, zagrożenia życia bądź wojny wie, co to znaczy ta „iskierka nadziei” - powiedział o wizycie prezydenta Grzybowski. Publicysta przypomniał o korzyściach płynących ze współpracy z Ukrainą. – Ukraińskie magazyny gazu to 30 mld sześciennych. To więcej niż wszystkie państwa europejskie Zachodu – powiedział.

Przytoczył również wypowiedź prezydenta Zełenskiego: „Inwestujcie w Ukrainę. Nasz kraj nie jest tylko po to, żeby wyciągać od nas pieniądze. Potrzebne są inwestycje, które pomogą Ukrainie i przyniosą korzyści inwestorom”.

Zdaniem komentatorów trzeba wykorzystać, jak powiedzieli, sukces tej wizyty. – Jest to czas pewnego fenomenu, pewnych potencjalnych możliwości do wykorzystania. To trzeba teraz zmaterializować i przerobić w administracji państwowej i samorządowej – powiedział Grzybowski. Zwrócił uwagę także na potrzebę szerszej współpracy regionalnej. – Bez tych kilku milionów Bałtów, Litwinów i Łotyszy będzie nam bardzo ciężko – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej