RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Wykonuję je niezwłocznie”. Sędzia Nawacki o postanowieniu dot. sędziego Juszczyszyna

Sędzia Juszczyszyn wraca do orzekania po dwóch latach zawieszenia (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Sędzia Juszczyszyn wraca do orzekania po dwóch latach zawieszenia (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Postanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ws. sędziego Pawła Juszczyszyna zostanie wykonane niezwłocznie – powiedział w poniedziałek Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie sędzia Maciej Nawacki. – Zawsze wykonuję niezwłocznie postanowienia sądów, gdzie jestem organem wykonawczym – podkreślił.

Sprawa Juszczyszyna. KRS krytycznie ws. kar dla sędziego Nawackiego

Krajowa Rada Sądownictwa wezwała Prokuratora Generalnego do interwencji w sprawie decyzji bydgoskiego sądu, który ukarał olsztyńskiego sędziego...

zobacz więcej

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w poniedziałek uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną ponad dwa lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki pytany przez PAP, kiedy zostanie wykonane postanowienie Izby Dyscyplinarnej SN ws. Juszczyszyna odpowiedział, że nastąpi to niezwłocznie. – Oczywiście zawsze wykonuję niezwłocznie uchwałę, czy też postanowienia sądów i innych organów, takie, gdzie jestem organem wykonawczym – podkreślił.

Wrócił do pracy na 4 godziny. Sędzia Juszczyszyn ponownie zawieszony

W poniedziałek po 685 dniach zawieszenia do orzekania wrócił sędzia Paweł Juszczyszyn. Jednak po około czterech godzinach prezes Sądu Rejonowego w...

zobacz więcej

Nadmierna ingerencja


Nawacki zaznaczył, że nie otrzymał jeszcze „żadnej uchwały ani postanowienia” w tej sprawie. Podkreślił, że do tej pory wykonywał uchwałę Izby Dyscyplinarnej SN z 4 lutego 2020 r. która prawomocnie zawieszała w czynnościach sędziego Juszczyszyna. – Od samego początku mówiłem, że wykonuję tylko uchwałę, nic, poza tym. To nie jest żadna moja sprawa osobista czy prywatna i w tej sprawie występuję jako organ wykonawczy – podkreślił Maciej Nawacki.

Sprawę w sprawie sędziego Juszczyszyna rozpatrzył prezes Izby Dyscyplinarnej Adam Roch. Zwrócił on uwagę, że „okres ponad 2 lat zawieszenia sędziego Pawła Juszczyszyna, które co do zasady powinno być stanem tymczasowym, ocenić należy jako nadmiernie ingerujące w wymiar sprawiedliwości, w tym w zasadę nieusuwalności sędziego”. Jak dodał, zakończenie zawieszenia sędziego powoduje jednocześnie upadek decyzji o obniżeniu wynagrodzenia sędziego, które było orzeczone na czas trwania zawieszenia.

Czy sędzia Juszczyszyn może orzekać? Odpowiedź prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki poinformował, że nie zamierza realizować postanowienia Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który...

zobacz więcej

Batalia o orzekanie


Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN 4 lutego 2020 r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Obniżono też wtedy o 40 proc. jego wynagrodzenie. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Juszczyszyn wystąpił z pozwem przeciwko olsztyńskiemu sądowi rejonowemu o przywrócenie do pracy i orzekania. Sprawę rozpatrywał Sąd Rejonowy w Bydgoszczy, który w końcu zeszłego roku orzekł, że przysługują mu wszelkie prawa i obowiązki służbowe wynikające z powołania do pełnienia urzędu, a uchwała Izby Dyscyplinarnej SN pozostaje bez wpływu na jego prawa i obowiązki. Nakazał wówczas Sądowi Rejonowemu w Olsztynie dopuszczenie sędziego do wykonywania tych wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej.

Jeszcze w kwietniu zeszłego roku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie zabezpieczające w sprawie sędziego Juszczyszyna, decydując o przywróceniu go do orzekania.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki konsekwentnie przekazywał po tamtych orzeczeniach sądów, że sędzia Juszczyszyn pozostaje w zawieszeniu. „W tym zakresie nadal obowiązuje uchwała Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jedynego legalnego organu, który jest władny orzekać w zakresie spraw dyscyplinarnych tego rodzaju” – mówił na przykład w drugiej połowie grudnia ub.r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej