RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czeskie MSZ chce sprawdzić rosyjskie nieruchomości

W kwietniu  Warszawa odzyskała tzw. szpiegowo, które przez lata bylo nielegalnie we władaniu Rosji (fot. PAP/Marcin Obara)
W kwietniu Warszawa odzyskała tzw. szpiegowo, które przez lata bylo nielegalnie we władaniu Rosji (fot. PAP/Marcin Obara)

Czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavsky powołał grupę roboczą, która zajmie się nieruchomościami rosyjskimi w Czechach – poinformowała rzeczniczka resortu Lenka Do. Jednocześnie rząd pracuje nad nowelizacją ustaw, pozwalających na przejmowanie rosyjskich majątków.

Lasy Państwowe odbierają Rosjanom ośrodek nad Zegrzem. Nowe informacje

Czekamy na wydanie nieruchomości, którą w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim od lat 80. dzierżawiła ambasada rosyjska – przekazał rzecznik prasowy...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Według MSZ Federacja Rosyjska jest właścicielem około 50 nieruchomości w całych Czechach. Lenka Do zapowiedziała, że resort koncentruje się nad weryfikowaniem, czy budynki są wykorzystywane zgodnie z deklaracjami rosyjskiej placówki dyplomatycznej w Pradze.

Rzeczniczka przyznała, że MSZ ma wiele wątpliwości czy nieruchomości są wykorzystywane w zgodzie ze statusem dyplomatycznym. Jednocześnie podkreśliła, że należy brać pod uwagę międzynarodowe zobowiązania Republiki Czeskiej i zasady prawa międzynarodowego.

„Szpiegowo” w końcu wraca do miasta. Co dalej z rosyjską enklawą w Warszawie?

Tak zwane „szpiegowo” zostało przejęte w poniedziałek przez warszawski ratusz. Wyrok w sprawie słynnego kompleksu budynków przy Sobieskiego, który...

zobacz więcej

Czeskie media zwróciły uwagę na trwające w trybie przyspieszonym prace rządu nad nowelizacją ustawy o zamówieniach publicznych. Zgodnie z przygotowywanym projektem, w przetargach nie będą mogły uczestniczyć firmy znajdujące się na listach sankcyjnych. Rząd przygotowuje również czeską wersję tak zwanego prawa Magnitskiego, nazwanego tak na cześć rosyjskiego prawnika zakatowanego w moskiewskim areszcie. Po raz pierwszy przepisy takie przyjął Kongres USA. Przewidują one możliwość nakładania sankcji na konkretne osoby w Rosji, odpowiedzialne za naruszanie praw człowieka.

Władze przygotowują także przepisy, w myśl których Czechy będą mogły nakładać sankcje międzynarodowe na podstawie własnych decyzji, a nie tylko na podstawie przepisów i opinii UE czy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zgodnie z tymi planami administracja celna powinna mieć już teraz możliwość zajmowania majątku objętego sankcjami.

„Alarm!”. Komornik w „Szpiegowie”. Wreszcie

Warszawskie „Szpiegowo” odzyskane. Na osiedle zajmowane nielegalnie przez Rosjan wkroczył komornik. To efekt wyroku sprzed sześciu lat, który...

zobacz więcej

Czesi idą za przykładem z Polski. W kwietniu warszawski ratusz odzyskał tzw. szpiegowo, czyli kompleks budynków przy Sobieskiego 100. Nieruchomość była we władaniu Federacji Rosyjskiej, pomimo prawomocnego wyroku sądu z 2016 r.

W połowie kwietnia media poinformowały, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe wypowiedziało umowę rosyjskiej ambasadzie na wynajem ośrodka w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim, na którego terenie znajdują się hotele, wille i domki letniskowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej