RAPORT

Wojna na Ukrainie

Białorusini wśród „wagnerowców” na Ukrainie? Mają o tym świadczyć pogrzeby

Niektórzy białoruscy wojskowi walczą na Ukrainie w oddziałach rosyjskich najemników (fot. HUR, zdjęcie ilustracyjne)
Niektórzy białoruscy wojskowi walczą na Ukrainie w oddziałach rosyjskich najemników (fot. HUR, zdjęcie ilustracyjne)

Z ustaleń Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy wynika, że wśród rosyjskich najeźdźców walczą ochotnicy z Białorusi, którzy zapisali się do oddziałów najemników m.in. z Grupy Wagnera. Mają o tym świadczyć pogrzeby poległych żołnierzy w Maryjnej Górce i Osipowiczach.

Putin rzucił na Ukrainę niemal wszystkie wojska zdolne do walki. Dziennikarze ujawniają

W wojnie na Ukrainie biorą udział prawie wszystkie gotowe do walki jednostki armii rosyjskiej. Pozostałe osłaniają granicę z państwami NATO –...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że ma informacje o białoruskich żołnierzach kontraktowych, którzy zapisali się do rosyjskich oddziałów najemniczych, w tym osławionych „wagnerowców” i walczą na Ukrainie.

Media donosiły, że jeszcze przed wybuchem wojny do Kijowa wysłano od 200 do 400 członków tej formacji, której zadaniem było zabicie najważniejszych ukraińskich polityków, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Przypisuje się im także udział w masakry mieszkańców Buczy.

Ukraińcy zabili rosyjskich spadochroniarzy. Drastyczne nagranie

Ukraińscy żołnierze zabili żołnierzy jednostki rosyjskich wojsk powietrznodesantowych – przekazało Dowództwo Oddziałów Szturmowych Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

Według informacji HUR, w ostatnim czasie w kilku rejonach Białorusi odbywały się pogrzeby ochotników z tego kraju m.in. w Maryjnie Górce (stacjonuje tam brygada sił specjalnych) i Osipowiczach (stacjonują tam jednostki artylerii).

Ukraiński wywiad zwrócił jednak uwagę, że białoruscy wojskowi, generalnie nie chcą brać udziału w wojnie Kremla. Do tego stopnia, że reżim w Mińsku nie prowadzi w jednostkach wojskowych agitacji, ani działań propagandowych. „Wiadomo jednak o przypadkach podpisywania umów z różnymi rosyjskimi grupami najemników, których głównym motywem są obietnice wysokich zarobków. Jednak po serii pogrzebów i doniesień o osobach zaginionych, liczba tych ochotników znacznie się zmniejszyła” – poinformował wywiad wojskowy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej